Ministr školství Fiala zastavil přípravu nového zákona o vysokých školách

Ministr školství Petr Fiala stáhne kontroverzní reformu vysokých škol. Reformní změny neupraví nový zákon, ale jen novela současného vysokoškolského zákona. Fiala to oznámil na zasedání České konference rektorů. Ministr chce rozsah změn znovu projednat se zástupci univerzit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr školství  Petr Fiala se ujal funkce

Nový ministr školství Petr Fiala se ujal funkce | Foto: Filip Jandourek

Pozměněný bude i připravovaný zákon o finanční pomoci studentům, který měl zavést školné. Nově bude zajišťovat půjčky pro studenty na životní náklady v době vysokoškolského studia.

O poplatcích za studium bude ministr ještě jednat s akademiky, vysokoškoláci by ale měli platit takzvané zápisné, ovšem v takové formě, aby je to neodradilo od studia na univerzitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zastavení příprav nového zákona o VŠ mluvili v Ozvěnách dne rektor ČVUT Václav Havlíček a Tomáš Feřtek za společnosti EDUin

„Já se v tuto chvíli přikláním k myšlence, že bychom reformovali celou poplatkovou agendu, tak jak je stanovena v zákonu o vysokých školách, a v rámci této poplatkové agendy bychom se zabývali i tím takzvaným zápisným,“ nastínil ministr školství.

Stažením návrhu nového zákona o vysokých školách a novelizací současné legislativy se podle Petra Fialy reforma systému urychlí.

„Myslím, že se tím vytvoří prostor pro to, abychom dosáhli nezbytných reforem systému českých vysokých škol v poměrně brzké době. A to takových reforem, které se budou těšit i podpoře odborné veřejnosti a akademických obcí,“ prohlásil ministr.

Počet nových studentů se sníží

Kdy budou změny hotové, není ještě jasné, nicméně s rektory se ministr Fiala ještě dnes dohodl na snížení počtu studentů pro příští akademický rok.

Do prvních ročníků by mělo nastoupit o 10 procent vysokoškoláků méně než v tomto roce. Ministerstvo školám víc nezaplatí. Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka to odráží demografický vývoj v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes jsme o rozhodnutí ministra školství mluvili s rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem

„Pokud budeme přijímat o nějaké jednotky procent méně studentů, znamená to, že bude pořád nastupovat na vysoké školy stejný podíl té věkové kohorty devatenáctiletých, těch maturantů. A vlastně v relativních číslech se nic nemění, mění se to jenom v absolutních číslech. Prostě v nadcházejících letech bude méně maturantů,“ vysvětlil Bek ve Stalo se dnes.

Fialovy plány dnes podpořil premiér Petr Nečas, novela zákona o vysokých školách je podle něj nyní vhodnější než nový zákon i z časových důvodů.

Rektoři rozhodnutí vítají

Rozhodnutí ministra zastavit práce na novém zákoně a o podobě změn vést diskusi s vysokými školami vítají rektoři. Zároveň ale upozorňují, že budou mít své požadavky.

„Trvali bychom samozřejmě na tom, aby nedocházelo k výraznému omezování autonomie vysokých škol, zejména k tomu, že by mohly být vysoké školy ovládnuty reprezentanty politických stran,“ řekl v Ozvěnách dne rektor ČVUT Václav Havlíček.

„Na těch minulých plánech nám nejvíc vadilo to, že naše připomínky, pokud byl s námi projednáván návrh věcného záměru nového zákona o vysokých školách, byly vždy, opakovaně bývalým panem ministrem smeteny pod stůl.“

„Pokud jde o návrh věcného záměru zákona o finanční pomoci studentům, ten s námi prakticky nebyl projednáván vůbec,“ poznamenal rektor ČVUT.

„Zatím mi to zní jako docela dobré zprávy. Situace byla za poslední část éry pana ministra Dobeše dovedena k hodně zjitřené podobě a přesně teď potřebujeme v klidu sednout za jednací stůl a docela věcně se domluvit, co doopravdy potřebujeme a jak by to tak nejlépe mělo být uděláno. A to nás dovede k nějaké rozumné podobě změny v legislativním procesu,“ míní rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Rektor UK také potvrzuje, že vysoké školy na změny nespěchají. „To jsou věci, s kterými my v zásadě nějak fungujeme deset, dvanáct let. A nějak to jde a zatím nám to na hlavu nespadlo. Některé z těch věcí, kdyby byly rychleji, tak by to nebylo úplně špatně, ale těch je podle mě naprostá menšina a jsou spíše právně-technického charakteru. Ale rozhodně nic nehoří,“ tvrdí Hampl.

„Vítáme, že chce otevřít znovu tu debatu, že chce znovu oživit sporná místa, která tam jsou. A potom cestou novely, zdálo se, že zřejmě cestou jediné novely, bude muset dojít ke konsenzu na všech spornějších bodech. Chceme ten zákon novelizovat. Tohle vítáme, protože se znovu vracíme do hry, to je pro nás podstatná věc,“ uvedl rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls.

O změnách bude ještě Fiala jednat s akademiky. Chce se s nimi domluvit hlavně na novém systému zajišťování kvality vzdělávání.

Podle Tomáše Feřteka ze společnosti EDUin, která se zaměřuje na koncepci vzdělávání, je cesta novel stávajících zákonů rozumnou variantou vzhledem k neprůchodnosti návrhu předchozího ministra Josefa Dobeše.

„Já si také myslím, že důkladná reforma je potřeba. Ale v té podobě, jak ji pan ministr Dobeš navrhl, není v tuto chvíli průchodná. A přitom některé věci je nutné řešit hned, a proto si myslím, že cesta těch novel vyřeší aspoň některé záležitosti," konstatoval Feřtek.

Veronika Sedláčková, mta, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme