Maršál Koněv je opět bez lešení. Praha 6 už pomník nehlídá, nově má ochranný nátěr proti barvám
Socha ruského maršála Ivana Koněva stojí na náměstí Interbrigády v Praze 6 bez lešení. Radnice ho nechala v úterý pozdě večer odstranit. Pomník má nově ochranný nátěr proti barvám, podle městské části tak není důvod, aby kolem sochy stálo ohrazení. Na podstavci zůstávala ve středu ráno spousta střepů, ale i plastové pásky, které držely plachtu, jež pomník zakrývala, nebo svíčky a květiny z protestních akcí.
Plot od sochy nechala radnice odvézt v pondělí večer, kdy se na náměstí Interbrigády sešly zhruba dvě stovky odpůrců zakrytí sochy. Při protestní akci, kterou svolala strana Česká suverenita, pracovníci sochu čistili a nanášeli na ni nátěr.
Okolo Koněvovy sochy eviduje policie osm incidentů. Jeden pachatel je neznámý, zbytek předala Praze 6
Číst článek
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se rozhodl sochu v pátek zakrýt plachtou, aby ji tak ochránil před poničením. Koněvův pomník je opakovaně terčem vandalských útoků. Naposledy v noci na čtvrtek 22. srpna neznámý pachatel polil sochu červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy.
Zakrytí sochy kritizoval mimo jiné hradní mluvčí Jiří Ovčáček nebo poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). Podle ruského velvyslanectví v Praze bylo zakrytí sochy opakovaným zneuctěním památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.
Jako nešťastný krok označili zakrytí sochy předsedové opozičních zastupitelských klubů Prahy 6.
Jednání o pomníku
Městská část bude o pomníku jednat 12. září na zastupitelstvu. Kolář chce sochu přestěhovat na jiné místo, Piráti navrhují vypsat v této věci referendum, ale nejdříve s příštími celostátními volbami, tedy za dva roky.
Kolem sochy panuje dlouhodobě kontroverze. Už v minulosti se objevila iniciativa na její odstranění.
Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabule s doprovodným textem. Popisuje roli maršála Koněva v roce 1945 při osvobozování Československa od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi.
„V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ stojí také na desce.