Ministerstvo průmyslu musí přepracovat novelu o podporovaných zdrojích. S fotovoltaikou v ní nepočítá

Legislativní rada vlády vrátila ministerstvu průmyslu k přepracování novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Jednání o materiálu přerušila, vyplývá z informací na webu rady. Na záležitost ve středu upozornil server SolarniNovinky.cz. Připomněl, že předloha má mimo jiné zavést systém kontrol nadměrné podpory výroby energie z obnovitelných zdrojů energie, takzvané kontroly překompenzace.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO Karel Havlíček.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Legislativní rada vlády (LRV) projednání návrhu zákona přerušila a doporučila předkladateli návrh zákona přepracovat ve smyslu připomínek vznesených k návrhu zákona pracovními komisemi LRV, připomínek uvedených ve zpravodajských zprávách a dále podle připomínek vznesených průběhu jednání LRV jejími členy,“ uvedla bez bližších podrobností rada. 

Dobrodružství fotovoltaiky. Proč se ze solární naděje stala zatracovaná cesta české energetiky?

Číst článek

Výtky k připravované novele měly i po vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení oborové asociace a zaměstnavatelské svazy. Vadí jim především nezařazení velkých solárních systémů do plánovaných aukcí a rozdílný přístup k jednotlivým zdrojům při kontrole takzvané překompenzace. Překladatel, kterým je ministerstvo průmyslu, připravovanou novelu dlouhodobě hájí.

Resort už dříve uvedl, že překompenzace podpory může a mohla vzniknout především na základě kumulace podpory takzvané zelené elektřiny s jinou provozní nebo investiční podporou nebo nadhodnocením některé z položek výrobních nákladů, které jsou při výpočtu výše podpory zelené elektřiny zohledňovány. Po Česku ji požaduje Evropská komise v rámci uděleného souhlasu s podporou těchto zdrojů, takzvané notifikace.

Podle asociací je problém ve zdánlivém detailu, a to ve stanovení rozdílného vnitřního výnosového procenta pro palivové zdroje (využívající biomasu a bioplyn) a nepalivové zdroje (fotovoltaické, větrné a malé vodní elektrárny). Zatímco u palivových zdrojů je stanovena na 10,6 %, u nepalivových zdrojů jen na 8,4 %. Nepalivový zdroj s vnitřním výnosem například deset procent tak bude označen jako překompenzovaný.

Česko vyhrálo už v šesti ze sedmi arbitráží ohledně podpory solární energie

Číst článek

Ministerstvo průmyslu v novele dále navrhuje, aby v energetických aukcích soutěžili výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Myšlenkou je to, že stát si určí, kolik chce mít například větrných elektráren, a výrobci budou v aukci soutěžit o to, kdo dokáže dodat do sítě daný objem elektřiny s nejnižší veřejnou podporou. Velké solární zdroje však chybí.

Jejich nezařazení do aukcí dlouhodobě kritizují Solární asociace a Svaz moderní energetiky, za nešťastné ho označil i Svaz průmyslu a dopravy ČR. Ministerstvo nezařadilo velké fotovoltaické zdroje do připravovaných aukcí s odůvodněním, že se u nich nepočítá do budoucna s provozní podporou. Úřad už dříve sdělil, že preferuje podporu malých fotovoltaických zdrojů na střechách budov.

Legislativní rada vlády je poradním orgánem kabinetu v oblasti jeho legislativní činnosti. Orgán má zpravidla 30 členů, kteří se scházejí obvykle jednou za dva týdny. Náměstek ministerstva pro oblast energetiky René Neděla v říjnu uvedl, že po projednání legislativní radou dostane novelu ke schválení vláda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme