KSČM pomůže Paroubkově vládě, když navrhne majetková přiznání

Komunisté jsou ochotni pomoci vládě při sněmovním hlasování o důvěře. Chtějí zato slib, že bude brzy připraven zákon o majetkových přiznání. Lidovci a unionisté podporu od komunistů odmítají. Doufají, že si vystačí s hlasy poslanců budoucích vládních stran.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip, Stanislav Gross

Vojtěch Filip, Stanislav Gross | Foto: Marta Myšková

Pokud do června bude připraven zákon o majetkových přiznáních, komunisté jsou ochotni tolerovat vládu Jiřího Paroubka. Zvolili bychom nějakou variantu, jakým způsobem dát šanci této vládě, aby přežila více než půl roku," uvedl komunista Vojtěch Filip v České televizi.

Podle odcházejícího premiéra Stanislava Grosse zákon zřejmě připraven bude. "Pokračuje se na tom zákoně, který začala má vláda, to znamená zákon o střetu zájmů, který pro veřejné činitele bude obsahovat i majetková přiznání. To není věc nová a myslím si, že se to stihne v tomto pololetí," řekl Gross.

Vláda dostane důvěru, pokud ji podpoří nadpoloviční většina přítomných poslanců. Pokud by bylo ve sněmovně všech 200 zákonodárců, musí 101 vládních poslanců říct vládě ano. Takovou jistotu ale teď Paroubkova vláda nemá. Jasný není hlas od Jana Kavana a Vladimíra Laštůvky z ČSSD.

Podle Laštůvky navíc nejsou zřejmě jediní. "Myslím, že těch hlasů bude možná víc," řekl. Laštůvka se prý rozhodne do dnešního dne. Nejde přitom podle něj jen o to, jestli vládu podpoří a nebo ne. "Třeba odejdu ze sněmovny, rezignuji, cokoliv. To není tak jednoduché," poznamenal Laštůvka.

Lidovci a unionisté doufají, že nakonec všichni poslanci za ČSSD budou hlasovat pro důvěru vládě. Jakákoliv případná podpora od komunistů je pro ně nepřijatelná. "Jestliže by jenom jeden hlas chyběl ve stojedničce, pak je to závislé na komunistech a to je špatně," říká místopředseda unionistů Svatopluk Karásek.

Lidovec Jaromír Talíř se v tomto směru odvolává na dohodu stran, která je připravena k podpisu. "Součástí smlouvy je část, která říká o tom, že strany bez dohody nepodpoří žádné návrhy. Věřím, že jí strany podepisují proto, aby jí dodržovaly, nikoliv proto, aby se chovaly mimo ní," uvedl Talíř.

Předseda lidovců Miroslav Kalousek chce, aby strany podepsaly dohodu zítra ráno před jeho odjezdem na jižní Moravu, tedy před půl osmou. Unionistům a sociálním demokratům se tato možnost jeví jako nepravděpodobná.

Prezident republiky stále očekává, že mu premiér Stanislav Gross přinese demisi zítra ráno. Nic na tom podle mluvčího Hradu Petra Hájka nemění ani fakt, že Gross chce demisi předložit až po podpisu nové koaliční smlouvy.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme