Virologové si neví rady s novou variantou covidu. ‚Pirola‘ se plíží nenápadně, ale efektivně, míní Pačes

Říká se jí „pirola“ a znepokojuje virology po celém světě. O záhadné nové variantě covidu-19 označené ba286 se ví jen málo. „Nikdo z virologů si s tím neví rady a neví, co znamená, že se náhle objevila všude,“ popisuje redakci iROZHLAS.cz Jan Pačes, molekulární genetik z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Pirola byla poprvé detekovaná 24. července v Dánsku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko zahájilo očkování proti covidu svojí vakcínou Sputnik V 30. listopadu

V Česku začíná pomalu narůstat počet nově nakažených. | Foto: Ivana Milenkovičová | Zdroj: Český rozhlas

„Koronavirus má vždycky něco v záloze, nějaké překvápko,“ líčí Pačes s tím, že v Česku začíná pomalu narůstat počet nově nakažených.

Koronavirus má vždycky něco v záloze, nějaké překvápko, míní genetik Pačes. Nabádá k obezřetnosti

Číst článek

V pátek 8. září bylo, podle dat ministerstva zdravotnictví, nově prokázáno 163 případů onemocnění covidem-19. Pačes míní, že jde o pouhou část reálného výskytu a varuje, že varianta se může v Česku vyskytovat i přesto, že nebyla oficiálně potvrzena. „Varianta v Česku zatím prokázána nebyla, ale problém je, že se tu téměř vůbec netestuje a máme pouze pár sekvenovaných případů,“ upozorňuje.

Kromě Dánska se varianta také objevila ve Švédsku, Kanadě, Izraeli, Portugalsku, Jižní Africe, Spojeném Království a Spojených státech amerických. V Anglii bylo detekováno 34 případů, z čehož 28 nákaz pochází z domova pro seniory v Norfolku. Pět z těchto pacientů bylo hospitalizováno.

Znepokojivý počet mutací

Vědeckou obec zaráží především velké množství mutací, které s sebou pirola nese. Podle Pačese je zatím příliš brzy na jakékoliv závěry. „Je zajímavé, že tato varianta se nešíří moc rychle, ale zároveň se objevila úplně všude,“ zamýšlí se Pačes. „Zatím je předčasné dělat jakékoliv úsudky, ale z toho, co víme, má pirola pravděpodobně hodně mutací a nejspíš vznikla u pacienta s oslabenou imunitou,“ dodává.

Předběžný výzkum poukazuje, že by pirola nemusela být až tak nakažlivá jako například předchozí varianty. Je však potřeba pečlivě monitorovat její vývoj. Vykázané symptomy jsou zatím podobné předchozím variantám. U pacientů se objevuje horečka, nachlazení, únava a svalová horečka.

Přerušené informační toky

Ve Spojeném království se kvůli nové variantě začaly podávat posilující dávky vakcíny o měsíc dříve než bylo původně plánováno a už v pondělí se začnou očkovat rezidenti domů pro seniory. O týden později přijde řada na lidi starší 65 let a jiné zranitelné skupiny.

Jak přesně bude probíhat očkování v Česku zatím není jasné, ale vakcína, která by sem měla dorazit na podzim, má být zacílená na nové mutace koronaviru.

Přichází období očkování proti chřipce i koronaviru. Pacienti o něj ale zájem nemají, tvrdí lékaři

Číst článek

Na nedostatek informací ohledně situace v Česku si stěžuje i často citovaný vědecký expert na covid-19, Jan Pačes. Informační toky týkající se covidového dění v Česku jsou podle něj přerušené. „Jediné, co vím, je to, jak to vypadá v Evropě a jaký je kolem toho diskurz například v Británii,“ podotýká.

„Z pandemické infrastruktury, kterou se během prvních dvou let pandemie podařilo vybudovat, jako například testování, sekvenování a další, přetrvávají pouhé zbytky,“ uzavírá s tím, že by bylo na místě obnovit sekvenování variant v covidu předtím, než počet případů prudce stoupne.

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme