Pavlův ‚přítel po boku‘ Kolář nebude mít prověrku od NBÚ. ‚Mrzí mě to, chtěl jsem předejít pomluvám,‘ řekl

Poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý diplomat Petr Kolář nebude mít prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Žádost o ni sice odeslal, Kancelář prezidenta republiky ale rozhodla, že ji ke své činnosti na Hradě nepotřebuje. „Je poradcem, nikoli zaměstnancem a není nezbytné pro jeho činnost, aby se s utajovanými informacemi určenými Kanceláři prezidenta republiky seznamoval,“ řekla Radiožurnálu Mária Pfeiferová z odboru komunikace Hradu.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhý zleva Petr Kolář, Jana Vohralíková a Petr Pavel 7. ledna 2023

Druhý zleva Petr Kolář, Jana Vohralíková a Petr Pavel 7. ledna 2023 | Zdroj: Profimedia

Prezidentovu klíčovému poradci Petru Kolářovi vadí, že ho kvůli jeho pozici na Hradě srovnávají s exporadcem Miloše Zemana Martinem Nejedlým. Proto požádal Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o přísnější prověrku.

„Jak se kolem mě mají tendenci vytvářet nějaké mýty a fámy, tak by bylo dobré, když už mám mít s panem prezidentem nějaký vztah, tak aby se ti, kteří se obávají, že ohrožuji bezpečnost státu a pana prezidenta, už nemuseli bát,“ vysvětloval reportérům Radiožurnálu v půlce října, proč se se rozhodl vyplnit dotazník a „nechat se proklepnout“.

Nejedlý je v Rusku vnímán jako nástroj na ovládání Zemana, říká k jeho cestě za Putinem diplomat Kolář

Číst článek

Kontroloři se ale jeho žádostí vůbec zabývat nebudou. Prezidentská kancelář, která měla potvrdit její důvodnost, totiž rozhodla, že bývalý diplomat přísnější prověrku nepotřebuje.

„Kancelář prezidenta republiky zvažovala postup, potřebu a důvody žádosti o prověrku NBÚ pro poradce prezidenta Petra Koláře. Vzhledem k tomu, ze Petr Kolář je poradcem, nikoli zaměstnancem a není nezbytné pro jeho činnost, aby se s utajovanými informacemi určenými Kanceláři prezidenta republiky seznamoval, žádost podána nebude,“ uvedla hradní mluvčí Mária Pfeiferová.

Kolářovi tak zůstane pouze prověrka na základní stupeň „vyhrazené“, kterou mu udělila přímo kancelář prezidenta.

„Rozhodnutí mě sice mrzí, ale nezbývá mi, než ho respektovat. Pravda je, že se jako externí poradce s žádnými utajovanými informacemi v prezidentské kanceláři nepotřebuji seznamovat a takovou potřebu ani já, ani kancelář prezidenta v budoucnu nepředpokládáme,“ reagoval na rozhodnutí kanceláře Kolář, který pro prezidenta pracuje jako zahraničněpolitický poradce na dohodu o pracovní činnosti.

„Beru za to tisíc korun měsíčně. Chtěl jsem to dělat zadarmo, ale to nejde, takže tam museli dát nějakou částku a já ji stejně nefakturuji, takže to je stejně zadarmo.“

Petr Kolář

Kritika práce pro zbrojaře

Bývalý diplomat Kolář dlouhodobě čelí kritice kvůli tomu, že radí prezidentovi a zároveň pracuje mimo jiné pro skupinu Colt CZ Group miliardáře Reného Holečka.

Její továrnu v americkém Hartfordu společně s prezidentem v září navštívil. Tvrdil ale, že se na zařazení prohlídky do programu cesty nepodílel. „Já jsem v tom žádnou roli nesehrál, prezident ví, že jsem Coltu s jeho investicí v Americe pomáhal, ví, že jsem na to hrdý,“ řekl novinářům Kolář, jehož prezident označuje za „přítele po boku“.

Právě proto, aby takové spekulace nemusel vyvracet, žádal Kolář o přísnější prověrku. Žádné další řešení, jak by mohl na jeho srovnávání s Nejedlým reagovat, podle svých slov zatím nemá.

„Musím si to rozmyslet a doufat, že soudní lidé mne s Nejedlým srovnávat nemohou, protože stačí si porovnat naše životopisy. Těm nesoudným se stejně nezavděčím, i kdybych se rozkrájel,“ uvedl Kolář.

Kdo je Martin Nejedlý?

Je označován za jednoho z klíčových mužů okolí exprezidenta Miloše Zemana. V minulosti byl mimo jiné jednatelem firmy Lukoil Aviation Czech, a to od jejího vzniku v září 2007 do června 2015, kdy společnost přešla do likvidace. V roce 2015 média upozornila na to, že Nejedlý má v rozporu se zvyklostmi diplomatický pas. Kvůli jeho zahraničním cestám senátní zahraniční výboru konstatoval, že opakovaně porušil zásady jednotné zahraniční politiky. Agendu hlavy státu podle výboru projednávala osoba bez řádné smlouvy, bezpečnostní prověrky a bez součinnosti s vládou, která za českou zahraniční politiku nese odpovědnost.

Martin Štorkán, Artur Janoušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme