Novým předsedou KDU-ČSL je Marian Jurečka, získal 205 z 357 platných hlasů
Novým předsedou KDU-ČSL se v sobotu stal poslanec a exministr zemědělství Marian Jurečka, který získal 205 z 357 platných hlasů. Druhé místo patří šéfovi lidoveckých poslanců Janu Bartoškovi, který získal 142 hlasů. Na třetím místě skončil Jan Horníček z královéhradecké stranické organizace, pro kterého hlasovalo 10 delegátů. Europoslanec Tomáš Zdechovský se kandidatury vzdal. Končící předseda Marek Výborný opouští funkci z rodinných důvodů.
Lidovci by se podle nového předsedy Mariana Jurečky měli věnovat například bydlení, exekucím, důchodovému systému nebo životnímu prostředí.
„Tato země a tato společnost nemůže fungovat, pokud tady nebudou rodiče, kteří jsou ochotní mít děti. A stát musí za nimi stát a vytvářet jim pro to podmínky. A to je jedna z důležitých priorit KDU-ČSL,“ prohlásil.
Jurečka se na rozdíl od svého soupeře Jana Bartoška staví velmi zdrženlivě k případné předvolební spolupráci nynějších opozičních stran. I když ji v sobotu zcela nevyloučil.
Kdo nahradí Výborného? Volba nového předsedy KDU-ČSL je důležitá i kvůli spojování opozičních stran
Číst článek
„Koaliční spolupráci nevylučuji, ale na druhou stranu otevřeně říkám, že jsem realista a poučený člověk z roku 2017. Pokud se nepodaří změnit některé legislativní a technické limity, které vážně brání tomu, aby koaliční spolupráce mohla být realizovaná, tak musíme v rámci KDU-ČSL uvážlivě hodnotit, jestli do takové spolupráce půjdeme,“ prohlásil Jurečka.
Exšéf lidovců Pavel Bělobrádek k tomu na twitteru napsal: „Nemyslím si, že jeho zvolením je vyloučena předvolební spolupráce demokratických stran. To je jen černobílá zkratka lidí, kteří neznají zákoutí zákonů a chování voličů. A nepracují s daty, ale zbožnými přáními.“
„Spolupráci s dalšími demokratickými stranami Marian Jurečka nevyloučil. Nabádá pouze k opatrnosti nikoli k izolaci. Jednání budou zcela jistě pokračovat. I on ví, že bez vítězství není změny,“ komentoval zvolení Jurečky odcházející předseda lidovců Marek Výborný.
KDU-ČSL by podle Jurečky nešla do vlády s trestně stíhaným člověkem. „Nebudeme ve vládní koalici s osobou, která má trestní stíhání, která má zásadní střety zájmů, které ohrožují fungování tohoto státu a této vlády, a která nemá určitou morální integritu,“ prohlásil.
Jurečka si pak stanovil nesnadný úkol. „Pokud jde o sněmovní volby, tak pokud KDU-ČSL půjde sama, tak moje meta je zisk zhruba 580 tisíc voličů, což byl výsledek za Josefa Luxe v roce 1998,“ řekl.
Předchozí ‚políček‘ pro Jurečku
Ve svém projevu pak Jurečka vyzval mimo jiné ke spolupráci uvnitř strany. „Čeká nás hodně tvrdé práce. Věřím, že společně dokážeme uspět, že obstojíme, že získáme důvěru lidí,“ prohlásil. Pogratulovat přímo na pódium mu pak přišly dvě z jeho pěti dětí.
A gratulace přidali na twitteru i další šéfové stran, mezi nimi Petr Fiala z ODS, Ivan Bartoš z Pirátů, Vojtěch Filip z KSČM, Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 nebo Vít Rakušan ze STAN.
Jurečka z postu prvního místopředsedy KDU-ČSL kandidoval na předsedu lidovců již loni v březnu, kdy ho ve druhém kole porazil právě Marek Výborný.
Neobsadil pak ani žádnou z funkcí v předsednictvu. Po zhruba deseti měsících, kdy nebyl v užším vedení strany, tak nyní, když se stal předsedou, obsadil funkci nejvyšší.
„Dostal jsem určitý políček, najednou člověk po 8,5 letech vypadl z předsednictva KDU-ČSL, a mohl jsem si uvědomit nějaké chyby, vidět věci s odstupem, zvnějšku a přemýšlet nad tím, jak některé věci změnit. Získáte také více pokory,“ řekl k tomu v sobotu Jurečka.
První místopředsedkyní zůstává senátorka Šárka Jelínková, kterou Jurečka již před volbou podpořil. Nakonec byla jedinou kandidátkou. Nominaci odmítli Bartošek a Zdechovský. Z 368 odevzdaných hlasů získala Jelínková 268.
‚Rodina je víc než politika‘
Hned po zahájení mimořádného volebního sjezdu delegáti uctili minutou ticha památku všech zemřelých členů KDU-ČSL. Moderátor v souvislosti s pietou výslovně jmenoval Výborného manželku Markétu Výbornou. Minuta ticha byla určena i památce předsedy Senátu Jaroslava Kubery z ODS, který náhle zemřel v pondělí.
Současný předseda lidovců Marek Výborný pak začal zhruba půlhodinový projev poděkováním své rodině. A zároveň dodal: „Táta je víc než předseda, rodina je víc než politika, nebylo a není klišé.“
Mluvil rovněž o tom, jak by KDU-ČSL mohla být úspěšnější. „Musíme dnes a denně přesvědčovat lidi kolem nás, proč tady lidovci jsou, co a komu nabízíme, proč má smysl nás - křesťanské demokraty - podpořit,“ prohlásil Výborný. „Vědět kým jsme, co chceme a kam míříme,“ dodal.
„Když budeme na straně rodičů, budeme silná, úspěšná a nenahraditelná strana. Když budeme na straně rodičů, zvítězíme,“ zakončil svůj projev odcházející předseda lidovců.
Po něm na sjezdu vystoupil se svým projevem i bývalý premiér a někdejší předseda Senátu Petr Pithart, který od lidovců stejně jako Výborný sklidil potlesk vestoje.
Bartošek mluvil během svého kandidátského projevu mimo jiné o rodině. „Děti potřebují tátu a mámu,“ prohlásil. Mluvil také o tom, že se nebojí rozhodnout. „Mám za sebou spoustu zabijaček a ze všech jsem vždycky vyšel jako vítěz, protože vím, kam říznout,“ řekl a sálem se ozval smích.
Marek Výborný skončí ve funkci předsedy KDU-ČSL, šéf lidovců se chce věnovat rodině
Číst článek
„Lidé od nás očekávají schopnost domluvit se a my jsem středopravicová konzervativní strana. Máme hodnoty a program. A jestli se na nich shodneme s někým jiným, tak jedině dobře. Buďme sebevědomí, přestaňme se bát, že nás někdo někam zašlape,“ prohlásil.
KDU-ČSL by si podle něj měla zakázat několik věcí. „Pokud půjdeme do vlády, tak žádný člen kabinetu nebude trestně stíhán a bude mít čisté lustrační osvědčení,” zmínil mimo jiné Bartošek.
Jurečka pak ve svém kandidátském projevu vyzval lidovce, aby si uvědomili, že soupeří o všechny voliče: „...aby voliči STAN, TOP 09, pirátů, ODS, ANO o nás více slyšeli a začali vážně uvažovat o naší volbě.” „Nenechme si vnutit, že jsme malá strana, která nemá svoji vlastní budoucnost,“ prohlásil Jurečka.
„Nebuďme poražení a netrpme poraženectvím. Myslím, že pokud budeme mít odvahu, pracovitost a důvěryhodnost, tak můžeme stát opět na bedně,“ dodal s tím, že nyní se KDU-ČSL ztrácí v davu opozice, ze kterého musí vystoupit. „Pokud budu zvolen, vyženu poraženeckou náladu,“ slíbil Jurečka.
Kandidaturu ještě před volbou předsedy vzdal europoslanec Tomáš Zdechovský. „Chtěl jsem vyvolat diskusi uvnitř naší strany, kam by se měla ubírat dál. A to se rozhodně povedlo. Mou ambicí není osobní úspěch, ale úspěch KDU-ČSL,“ prohlásil.
„Příští předsednictvo musí být dobře fungující tým. Rád bych se této spolupráce účastnil jako místopředseda. Souboj o předsedu nechávám skvělým politikům a věřím, že zvolíme stejně výborného předsedu, jako je ten současný. Volte srdcem,“ dodal pak na twitteru.
Fiala obhájil post předsedy ODS. Křeslo místopředsedy po Tošenovském dostal Vondra
Číst článek
Kromě hlavních kandidátů získal nominaci do boje o předsednické křeslo také například místopředseda strany a šéf liberecké KDU-ČSL Štěpán Matek. Nakonec se ale kandidaturu rozhodl odmítnout. Stejně jako třeba lidovecký poslanec Jiří Mihola.
Předseda lidovců Marek Výborný ještě před začátkem sjezdu zopakoval, že nebude veřejně podporovat žádného z kandidátů. „Neučiním tak ani dnes, ani při svém projevu,“ řekl. A svůj slib dodržel.
Zároveň ocenil, že se o funkci utká více relevantních kandidátů.
„V tom jsme unikátní. Svědčí to o tom, že nemáme úplně nouzi o jasně vyprofilované osobnosti. Každá z nich má něco, co mi imponuje. Ke každému z nich bych měl samozřejmě nějaké výhrady, ale nerad bych je hodnotil teď,“ uvedl končící šéf lidovců.