Feri může být znovu souzen. Ústavní soud uznal stížnost jedné oběti, jejíž případ policie odložila

Ústavní soud vyhověl stížnosti jedné z žen, které figurovaly jako oběti v případě exposlance Dominika Feriho. Stížnost zbylých čtyř žen soud zamítl. Policie se bude znovu zabývat případem dívky, které měla ve svých sedmnácti letech s Ferim krátký vztah. Při původně konsenzuálním sexu si měl exposlanec sundat bez jejího souhlasu kondom a akt dokončit. Podle názoru soudu to lze považovat za znásilnění. Jestli bude Feri znovu souzen jasné není.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 16:52 12. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Feri u odvolacího soudu

Dominik Feri u odvolacího soudu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

K soudu se loni dostaly pouze dva případy znásilnění a jednoho pokusu o něj, za které si nyní Feri odpykává tři roky ve vězení. Ženy ve stížnosti, o které ve středu rozhodl soud, zpochybnily postup policie i státního zastupitelství, které jejich případy odložilo. V jednom zmíněném případě toto soud uznal.

Exposlanec Feri nastoupil do vězení. Odpyká si tříletý trest za znásilnění a pokus o znásilnění

Číst článek

„Ústavní soud vyhověl stížnosti ženy, která uvedla, že během krátkého vztahu, který měla s podezřelým, došlo k nejprve konsenzuálnímu sexuálnímu styku, v jehož průběhu si podezřelý sundal kondom a bez souhlasu na ní sexuální styk dokonal,“ popsala případ mluvčí soudu Kamila Abbasi. K činu mělo dojít v roce 2015. Vzhledem k tomu, že byla dívka nezletilá, se na tento případ nevztahuje promlčecí doba deseti let.

Soud měl podle mluvčí k vyhovění žádosti dva klíčové důvody. Prvním bylo, že orgány činné v trestním řízení selhaly, když se ženy na případ nedoptávaly, nevyslechly svědky ani nezajistily elektronickou komunikaci ženy a Feriho.

Zároveň soud odmítl závěr, že nekonsenzuální sundání kondomu není trestné. „Pokud někdo svolí k nerizikové sexuální aktivitě, tak to není důvod, proč by se pozdější riziková sexuální aktivita bez souhlasu neměla být stíhána,“ popsala mluvčí. To jestli případ skončí před soudem, zatím jasné není. Podle soudu to bude záležet na výsledku doplněného dokazování a na objasnění celé situace.

Policie podle ústavního soudce Jana Svatoně porušila práva dívky na důstojnost a na spravedlivý proces. Ani jedna z obětí, které stížnost podaly, k soudu ve středu nedorazila. Zastupoval je advokát Pavel Uhl, který ústavní stížnost podával. K brněnskému soudu přišla také zmocněnkyně Adéla Hořejší.

Mýtus dokonalé oběti

Uhl po vyhlášení rozsudku přivítal uznání žádosti jedné z oběti, se zbytkem ovšem nesouhlasí. „Ústavní soud se vydal cestou budování mýtu dokonalé oběti, což je sice cesta technicky možná, je to jedna z možných variant výkladu ústavního pořádku, ale osobně se domnívám, že k posilování spravedlnosti tato cesta nevede,“ řekl Uhl novinářům.

‚Ne znamená ne.‘ Sněmovna schválila redefinici znásilnění, půjde o nesouhlasný pohlavní styk

Číst článek

Rozhodnutí Ústavního soudu trvalo více než rok. Server iROZHLAS po roce upozornil, že doba je nestandardní. Svatoň výrazně zaostával v počtu vydaných nálezů za svými kolegy. Za první rok svého jmenování vydal jen jeden.

Podle mluvčí Abbasi je standardní doba rozhodnutí o stížnosti čtyři měsíce, v tomto případě ale stížnost týkala pěti obětí. Proto se podle Abbasi doba vyřizování protáhla.

Žalobci v roce 2023 došli k závěrům, že dívky nedostatečně vyjádřily nesouhlas s pohlavním stykem, a tudíž nešlo o znásilnění. Stížnost, kterou soud částečně přijal, směřovala k tomu, zda se chování exposlance TOP 09 dá právně kvalifikovat jako znásilnění.

Exposlanec nastoupil do věznice v Teplicích na konci května, strávit v ní má tři roky. Prvoinstanční rozsudek, který mu uložil tři roky vězení v dubnu potvrdil odvolací soud. Feri svou vinu nedále odmítá.

Marie Starostová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme