Vojtěch oznámil změny v pravidlech karantény, sebetrasování má fungovat příští týden

Pravidla karantény se od úterý změní. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Pokud dva lidé mají respirátor či roušku a jeden z nich je pozitivní na koronavirus, tak druhý z nich nemusí být umístěn do karantény, pokud nemá příznaky,“ řekl po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika. Takzvané sebetrasování by pak mělo být spuštěno v týdnu od 21. září. Dříve novinářům řekl, že kvůli covidu-19 nelze vyloučit další cílená omezení.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 18:08 14. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) byl v karanténě od začátku září. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Karanténa vs. izolace

Karanténa je oddělení osob, u nichž je podezření, že byly v kontaktu s někým nakaženým. Člověk, kterému byla nařízena domácí karanténa, by měl zůstat doma a nevycházet ani na nákup či k lékaři. Pouze ti, kteří nemají možnost využít pro potřeby nákupu dodavatelské služby, mohou na nezbytně nutnou dobu opustit domov.

Izolace se týká lidí, u nichž se nemoc laboratorně prokázala, a slouží k jejich oddělení od ostatní populace. U méně závažné infekce může být v domácím prostředí, při závažnějším průběhu na infekčním oddělení v nemocnici.

Do karantény nebudou muset od pondělí lidé, kteří se potkají s nakaženým s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Karanténa nebude podle od úterý nutná ani pro lidi, kteří už nemoc prodělali v posledních 90 dnech. Informovala o tom mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Algoritmy pro posílání lidí do karantény vydá v úterý jako nařízení hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Do karantény posílají hygienici rizikové kontakty nakažených lidí, od 1. září byla její délka zkrácena ze dvou týdnů na 10 dní. Stejně byla zkrácena i nařízená izolace lidí přímo nakažených.

Pokud lidé příznaky mají, jsou v izolaci ještě tři až čtyři dny po jejich vymizení. K ukončení karantény ani izolace není třeba test, výjimkou jsou lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.

Text pokračuje pod online reportáží.

Čísla se sama nesníží

„Nemohu vyloučit, že nějaká protiepidemická opatření zavedena budou. Nemůžeme si myslet, že čísla se sníží sama od sebe. Pravděpodobně budeme muset udělat ještě nějaká další opatření,“ uvedl ministr ještě před jednáním vládní rady. Omezení by podle něj měla být být cílená, nikoliv plošná.

Důležité je sledovat poměr pozitivních záchytů na počet testů. „Číslo osm nebo devět procent je poměrně vysoké. Uvidíme, jak se bude vyvíjet v následujících dnech, a podle toho případně další opatření přijmeme,“ dodal.

Zákaz vycházení dál než 500 metrů jako v Izraeli podle něj nyní namístě není.

V týdnu od 21. září by mělo být spuštěno takzvané sebereportování. Pozitivně testovaný člověk na onemocnění covid-19 vyplní webový formulář s informacemi o svých kontaktech. Na podzim by mohlo podle ministra ulevit hygienikům i call centrum, které by provozovala soukromá firma. Bude ale muset být vypsána veřejná zakázka.

„Už od léta jsme navyšovali kapacity hygienických služeb, ale vidíme, že nárůsty jsou poměrně výrazné, tak abychom zvládli trasování, budeme pravděpodobně muset dále posilovat a call centrum je určitým cílem,“ řekl ministr novinářům.

Na čtvrtek svolávám Ústřední epidemiologickou komisi. Je to klíčová platforma, na které se potkávají odborníci a zástupci ministerstev. Členem je také vedoucí české kanceláře WHO. Hlavním cílem je sdílení aktuálních informací týkající se řešení epidemie koronaviru.

11:53 – 14. 09. 2020

10 174

Vojtěch už není v karanténě

Sám Vojtěch byl od začátku září v karanténě. Testy podstoupil kvůli nákaze hlavní hygieničky Jarmily Rážové, se kterou byl v kontaktu.

„Právě mi přišel výsledek druhého testu. Jsem negativní. Končím karanténu a vracím se zpět na ministerstvo bojovat s koronavirovou epidemií,“ napsal. V průběhu karantény pracoval z domova. „Po půl roce s covidem jsou jednání přes videokonference zcela běžné,“ uvedl již dříve.

Kromě hlavní hygieničky Rážové se koronavirem nakazili také další lidé z ministerstva nebo ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), spadajícího pod ministerstvo, Ladislav Dušek. Covid-19 se potvrdil i u ředitele Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavla Březovského.

ada, sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme