Cenově dostupné bydlení je pro seniory problém. Nájmy rostou rychleji než důchody

Celý život pracují a ke stáru přijdou o svůj domov. Takový scénář zdaleka není nereálný. Senioři se s takovou situací potýkají čím dál častěji. Nájmy se zdražují, ale důchody tomu neodpovídají. Problém s bydlením je třetí nejčastější, který senioři v Česku řeší. Trápí hlavně ty, kteří zůstali bez partnera.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Nájmy rostou rychleji než důchody, seniorům proto hrozí, že na bydlení nedosáhnou. (Ilustrační foto) | Foto: vkombajn | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Typický případ: senioři žijí několik desítek let nebo celý život v jednom bytě. Pak ale přijde nový majitel a nabídne jim tři možnosti. Byt si odkoupit, platit vyšší nájem nebo se vystěhovat.

Pro seniory to může být neřešitelný problém. Na odkup ani vyšší nájem ze svého důchodu nemají a nové bydlení za cenu, kterou si můžou dovolit, hledají jen těžko. Právě to se stalo i paní Věře z Prahy. Jedna návštěva realitního makléře jí převrátila život naruby.

„V bytě jsem bydlela 36 let, od roku 1982, v nájmu. Když dům v restituci vrátili tomu, kdo ho stavěl, hned ho prodal,“ říká Věra. „Majitelka pak zemřela, dala dům dceři jako dědictví a ta se rozhodla, že ho rozprodá po bytech, protože na tom víc vydělá.“

Realitní makléř sice 74leté důchodkyni nabídl pomoc se stěhováním a také náhradní byty, ta si ale ani jeden z nich nemohla dovolit. „Na byty, které mi nabídli, bych vůbec neměla. Nájem mezi deseti a jedenácti tisíci bez inkasa, nevím, kde bych na to brala,“ popisuje Věra.

Protože nemá děti, nemohla se na ně obrátit s prosbou o pomoc. Nakonec jí pomohla až vzdálená rodina, která se složila na nový byt. Celou situaci bere jako nový začátek a doufá, že v novém bytě už dožije.

Cesta za vlastním bydlením je trnitá. Podle studie si na něj Češi šetří nejdéle z celé Evropy

Číst článek

Senioři v ohrožení

Příběh paní Věry ale není ojedinělý. Podle Terezie Šmídové, vedoucí poradenského centra Život 90, je bytová situace třetí nejčastější problém, se kterým se na ně obracejí senioři z celé republiky. Dodává, že se to týká hlavně starších lidí, kteří žijí sami.
 
„Podle výzkumů jsou nejvíce ohroženy ženy nad 65 let, týká se to až jedné třetiny z nich. Setkáváme se s tím, že  seniorka vydá největší část svého důchodu na náklady na bydlení, a na léky a na stravu jí zbývá minimum. Šetření v těchto oblastech pak způsobuje psychické problémy, senioři se dostávají do dluhů až do exekucí,“ říká Šmídová. 
 
Manažer jedné z realitních společností Roman Kotek také připomíná, že v posledních letech také nájmy rostou mnohem rychleji než důchody. „V roce 2008 byl průměrný důchod v ČR 8736 korun, v současné době je průměrný důchod 11 740 korun. Za posledních deset let se tak důchody zvýšily asi o čtvrtinu.“

Nájmy letí vzhůru. V Praze lidé za dvoupokojový byt zaplatí i 30 tisíc měsíčně

Číst článek

„Nájemní byty oproti tomu v posledním desetiletí zdražily v Praze a v krajských městech o 70 až 100 procent a v menších okresních městech zhruba o polovinu. Důchodci tak mají velký problém sehnat byt, který by zaplatili ze svého důchodu a zároveň si zajistili životní standard, na který jsou zvyklí,“ shrnuje situaci manažer realitní společnosti. 

Terezie Šmídová ale dodává, že v případě zvyšování nájmu existují zákonem stanovené mantinely. Pronajímatel může nájem zvýšit jen o 20 procent během tří let. Pokud tedy zvýší nájem v prvním roce, další dva roky bydlení nemůže zdražit. Senioři mají navíc nárok na příspěvky od státu.

Seniorů bude v populaci přibývat. Podle nejnovější prognózy statistického úřadu bude v Česku už za třicet let téměř třicet procent obyvatel v důchodovém věku. A milion z nich bude dokonce starších osmdesáti let.

Kristýna Křupková, Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme