ČT: Brněnská lékařka brala úplatky od firem za předepisování jejich léků

O korupci v českém zdravotnictví se mluví často. Důkazy ale obvykle chybějí. Pořad České televize Reportéři ČT důkazy přinesl - o tom, jak farmaceutické firmy uplácejí lékaře za to, že pacientům předepisují výhradně jejich léky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v ordinaci

v ordinaci | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Lékařka z brněnské nemocnice U Svaté Anny za každý předepsaný léčebný cyklus léku Lamisil farmaceutické firmy Novartis inkasovala na ruku 250 korun. Dokazuje to zvukový záznam ze skryté kamery.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékařka hovoří na záznamu ze skryté kamery (1. část)

Lékařka přiznala, že podobně inkasuje peníze po dobu deseti let. Ve chvíli, kdy reprezentantka firma Novartis náhle platit přestala, přešla ke konkurenčnímu léku. Opět ne zadarmo. Na skrytý záznam přiznala, že firma její dceři proplatila notebook za 17.000 korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékařka hovoří na záznamu ze skryté kamery (2. část)

Zmíněný Petr Jadrníček, na něhož se lékařka odkazuje, je dlouholetý zaměstnanec farmaceutické firmy Novartis. O žádném uplácení prý nic neví a s reportéry se odmítl bavit.

"Mě to překvapuje, o tom jsem nic nevěděl. Bude nejlepší, když se spojíte s naším právním oddělením, protože já vám stejně nesmím poskytnout žádnou informaci, na to máme jakoby firemními předpisy," řekl Jadrníček na dotaz České televize.

Po natáčení vyšlo najevo, že brněnská nemocnice U svaté Anny svou lékařku kvůli přijímání peněz od farmaceutických firem propustila. Dotčené farmaceutické firmy i nemocnice tvrdí, že šlo o selhání jednotlivce. S tím ale nesouhlasí lékař Jan Hnízdil, který je častým kritikem poměrů v českém zdravotnictví. Podle něj se jedná o systémovou záležitost.

"Materiály, které se objevily, nejsou nijak unikátní, není to poprvé. Není nedostatek informací o podobných motivačních praktikách. To, co nám chybí, je ochota zdravotnických institucí a státní správy proti korupci rázně zakročit. K podobným praktikám se propůjčují nejen jednotliví lékaři, ale celé instituce a ústavy," řekl Hnízdil v rozhovoru pro Rádio Česko.

Mluvčí České lékařské komory Michal Sojka potvrdil, že komora podá na lékařku žalobu k disciplinárním orgánům pro překročení etického kodexu. "Podle toho, co bylo vidět z obrazovky, tak to vypadá velmi podezřele. Za Českou lékařskou komoru musím říct, že takové chování je nepřijatelné a že se člověk cítil až trapně, ne-li se styděl," uvedl Sojka.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu si poslechněte rozhovor s mluvčím České lékařské komory Michalem Sojkou a lékařem Janem Hnízdilem na Rádiu Česko

I samotný prezident České lékařské komory Petr Kubek případ odsoudil, současně ale upozornil, že měl znemožněno podat na zmíněnou lékařku disciplinární stížnost. To může udělat až teď. Případné vyloučení lékařky z profesní komory zatím silně zpochybnil.

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka k tomuto případu i jemu podobným dodal, že je potřeba mnohem masivnějšího přístupu policie.

Petr Kubek a David Ondráčka mluvili o korupci v poledních Ozvěnách dne. Jejich názory najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Věříte, že vám lékaři předepisují léky podle svého nejlepšího vědomí a svědomí? Hlasujte v naší anketě!

Martin Hromádka, Rádio Česko, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme