Stát ještě nikoho neodškodnil za následky očkování na covid. Ministerstvo obdrželo 123 žádostí

Ministerstvo zdravotnictví dostalo během tří let 123 žádostí o kompenzaci následků očkování proti covidu-19. Odškodnění nepřiznalo nikomu. Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz to napsal mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Požadované náhrady za zdravotní komplikace se pohybují v rozmezí od osmnácti tisíc po sto milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

očkování, ilustrační foto

Nejčastěji nahlašovanými nežádoucími účinky po očkování na covid byla v roce 2022 reakce v místě vpichu, horečka, únava nebo třeba malátnost | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za tři roky, kdy se Češi mohou nechat očkovat proti koronaviru, stát ještě nikomu nepřiznal finanční kompenzaci následků vzniklých vakcinací.

Očkování bylo v Česku spuštěno na konci roku 2020. Ve stejné době začal platit zákon č. 569/2020 Sb., který mimo jiné řeší právě možnou náhradu újmy způsobené očkováním proti covidu.

Ke druhému lednovému týdnu o takové odškodnění požádalo 123 lidí. Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz to napsal mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Počty nakažených koronavirem jsou vyšší, než evidujeme. Situace ale není vážná, uklidňuje lékařka

Číst článek

„Některé žádosti jsou odmítnuty (nejednalo se o zvlášť závažné ublížení na zdraví) a některé se dosud posuzují (např. probíhá komunikace s podateli nároků). Ministerstvo zdravotnictví dosud kompenzaci za následky očkování nepřiznalo žádné osobě,“ doplnil mluvčí Jakob. Na dotaz, kolik žádostí ministerstvo zamítlo, uvedl, že jich byly „desítky“.

Jako náhradu požadují lidé velmi rozdílné částky. Minimální výše odškodnění je podle Jakoba 18 269 korun a maximální výše požadovaného odškodnění pak sto milionů korun.

Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) podle informací na svém webu přijal za rok 2022 celkem 2260 hlášení podezření na nežádoucí účinek vakcín proti covidu-19. Nejvíc z nich se týkalo nějaké reakce v místě vpichu, třeba bolesti nebo zarudnutí kůže. Dále šlo o horečku, únavu nebo malátnost.

„Data za rok 2023 jsou v přípravě, nicméně charakter nežádoucích účinků je obdobný jako v předešlém roce,“ napsala Gréta Rakašová z tiskového oddělení SÚKL.

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Jakoba neeviduje žádné těžké zdravotní následky po tomto očkování.

Podle tiskové zprávy ministerstva má k 16. lednu alespoň jednu dávku očkování téměř sedm milionů Čechů a Češek. Proočkovanost dospělých je 69,3 procenta. Starších 65 let bylo naočkováno 81,8 procenta.

Ministerstvo kromě toho během uplynulých tří let dostalo dalších dvanáct žádostí o odškodnění kvůli povinným očkováním. Mezi ty v Česku patří třeba očkování na spalničky nebo dětskou obrnu.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme