Žloutenka, tuberkulóza nebo úplavice. ‚Spolupracující‘ pacienti mohou od ledna využívat domácí léčbu

Léčba některých infekčních nemocí může být od letoška pro pacienty o trošku příjemnější. Se spalničkami nebo třeba s tuberkulózou už nemusejí zůstávat jen v nemocnicích, léčit se nově můžou i v domácí izolaci. Vyplývá to z upravené vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Domácí léčbu ale musí povolit lékař a hygiena.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nachlazení, chřipka, nemoc

‚Vhodní‘ pacienti mohou od ledna využívat domácí léčbu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Využít domácí léčby může pouze „vhodný“ pacient. Jinými slovy musí na tom být zdravotně tak, aby byl pokud možno samostatný. Doma také musí mít vhodné zázemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

‚Vhodní‘ pacienti, nakažení třeba tuberkulózou nebo žloutenkou, mohou od ledna využívat domácí léčbu

„Musí to být spolupracující pacient. To znamená, že souhlasí s tím, že bude každý den brát léky a hlásit se na telefonu. Nebude chodit ven, někdo mu bude zajišťovat nákupy. Při styku s ostatními v rámci domácnosti bude nosit respirátor a v této domácnosti nebude oslabený jedinec nebo malé dítě,“ popisuje základní podmínky přednostka plicní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Martina Koziar Vašáková.

Virtuální realita pomáhá léčit závratě. V motolské nemocnici ji pouštějí lidem po operaci mozku

Číst článek

Každou situaci konkrétně vyhodnotí ošetřující lékař v kooperaci s krajskou hygienou. Domácí izolace je nově možná u spalniček, tuberkulózy nebo třeba i u žloutenky.

„Nemoci, které v tomto kontextu asi zajímají nejvíc, jsou žloutenky typu B, C a E. Další jsou třeba onemocnění průjmovitého charakteru, jako například úplavice,“ popisuje primářka Kliniky infekčních nemocí Nemocnice na Bulovce v Praze Hana Roháčová.

Podle Roháčové se domácí izolace může týkat stovek nemocných ročně. Martina Koziar Vašáková pak konkretizuje, že třeba tuberkulózu v Česku mívá asi 400 lidí za rok a padesátka z nich by mohla splňovat podmínky pro domácí léčbu.

Mykobakterie způsobují u lidí tuberkulózu nebo lepru, u netopýrů nic, ukazuje výzkum

Číst článek

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob uvedl, že s novou vyhláškou ministerstvo přišlo mimo jiné v reakci na to, že řada evropských i jiných vyspělých států světa domácí karanténu u některých nemocí už zavedla. Pokud je možné dodržet doma podmínky podobné nemocnici, nejsou pak tak přísná pravidla potřeba, vysvětluje Jakob.

„Ministerstvo zdravotnictví novelou právního předpisu reflektovalo nejnovější poznatky z klinické praxe. Tímto krokem zároveň dojde i k efektivnějšímu využití lůžkové kapacity infekčních a dermatovenerologických oddělení,“ dodává Jakob.

Lékaři rozvolnění pravidel podle Roháčové a Koziar Vašákové vítají, i když se podle nich bude týkat spíše menšího počtu pacientů.

Kristina Kouklová, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme