Čím déle klíště saje, tím se zvyšuje riziko, vysvětluje infektolog. Nejlepší je zbavit se parazita pinzetou

Když máme klíště, tak se objeví lokální reakce. Flek je menší, svědí, pálí, někdy i bolí a objevuje se poměrně záhy potom, co odstraníme klíště. „To je moment, kdy bychom k lékaři chodit neměli,“ říká infektolog Milan Trojánek. „Pokud se flek objeví s větším časovým odstupem, třeba týdny, je poměrně velký, zvětšuje se nad pět centimetrů, nesvědí, nepálí, nebolí, tak to už může být projev lymeské boreliózy,“ varuje.

host radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště je dobré vyndat co nejdříve

Klíště je dobré vyndat co nejdříve | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Je období klíšťat. Baví vás ještě odpovídat, jak klíště správně vytáhnout?
Zajímavé je, že když to někde řeknete v médiích, tak pak se na vás spousta kamarádů a známých obrátí, jestli to opravdu myslím vážně, že klíště se nemá vykroutit, že se nemá používat olej, že se má pouze vytrhnout pinzetou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klíště vytáhněte pinzetou pod hlavičkou, poté vydezinfikovat. To je optimální způsob, radí infektolog Milan Trojánek

A co jim na to říkáte?
Že to myslím naprosto vážně, že to je naprostý standard a opravdu to jsou i mezinárodní doporučení a funguje to dobře, když se to člověk naučí. Takže opravdu – pinzeta, vytáhnout klíště pod hlavičkou, poté vydezinfikovat. To je optimální způsob, jak vyndávat klíště.

Proč si klíšťata vybírají zvláštní místa na lidském těle, to znamená podkolení jamka, tříslo, podpaždí?
Bude to souviset s tím, že klíště jak jde po kůži, tak si vybere místo, kde je kůže jemnější, kde nebude tak dobře odhaleno. Když by se klíště přisálo někde na bérec, tak ho odhalíme poměrně snadno, zároveň je tam kůže jinačí, není tak jemná a měkká.

Je jedno, kde klíště je přisáté, jestli třeba ve vlasech, nebo na noze? Kam vlastně virus míří, putuje tím naším tělem?
V případě klíšťové encefalitidy bych řekl, že tam zásadní rozdíl nebude. Pravdou je, že třeba u lymeské boreliózy se setkáváme s tím, že člověk, který má klíště přisáté ve vlasaté části hlavy nebo v obličeji, může mít vyšší riziko třeba obrny lícního nervu. To jsou případy, se kterými jsme se setkali. Ale obecně to spíš nemá významný vliv.

Případů boreliózy od klíštěte přibývá. Letos se zatím nakazilo o polovinu víc lidí než loni

Číst článek

Vyšší trávy a vlhkost

Kde bychom měli dávat větší pozor? V lese, nebo v městském parku?
Asi závisí, kde přesně se budeme nacházet. Klíšťata mají ráda vlhké biotopy. Líbí se jim, když tam jsou vyšší keře, nebo když tam jsou nějaké byliny, prostě větší porost, listnaté lesy. A když je tam vlhko. Naopak jehličnaté lesy, ty se jim moc nelíbí.

Čím déle je klíště přisáté, tím vyšší je riziko nákazy. Ale co je ten čas? Je to hodina, půlden, 24 hodin?
To platí zejména pro lymeskou boreliózu. Pro klíšťovou encefalitidu stačí přisátí i relativně krátké. A u lymeské boreliózy jsme si mysleli, že klíště musí být přisáté aspoň 24 hodin, nějakou delší dobu. Ale ukazuje si, že i kratší přisátí může být rizikové.

Ale pravdou je, že čím déle to klíště saje, tím se zvyšuje riziko. A jsou studie, které nám ukazují, že stačí někdy třeba i kratší doba, šest hodin na to, aby se přenesla lymeská borelióza.

Přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN v Motole Milan Trojánek | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

Co riskujeme, když kousek klíštěte v našem těle zůstane?
Podle Němců neriskujeme mnoho. Německá doporučení říkají, že to nezvyšuje riziko přenosu nákazy, ať už lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. A dokonce v amerických doporučeních jdou tak daleko, že tvrdí, že ani není nezbytné nezbytně nutné toto vyndávat. Němci doporučují případně pomocí nějaké ostré jehličky zbytek vytáhnout. Ale opravdu nemusíme kvůli tomu jezdit o půlnoci do nemocnice, aby někdo vytáhl zbytek klíštěte.

Falešná diagnostika

Klíšťata můžou přenášet lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Borelióza je častější. Dá se vyléčit? A jak je to u klíšťové encefalitidy?
S diagnostikou boreliózy to je někdy poměrně těžké a víme, že u řady pacientů může být i falešně pozitivní protilátkový nález. Máme řadu pacientů i v ambulanci, kde opravdu mají třeba různé potíže různého charakteru, které mohou souviset s celou řadou jiných ať už nemocí nebo stavů, které v organizmu jsou.

A někdo z lékařů zjistí, že mají třeba pozitivní protilátky třídy IGM proti borelióze a hned se řekne výborně, tak máme diagnózu. Musím říci, že když pak doplníme třeba i podrobnější testy, tak se zjistí, že to může být falešná pozitivita. A právě řada těch případů může být vlastně i jenom špatně oddiagnostikována.

Více klíšťat se objevuje i na místech, kde se jim dřív nedařilo. Počet nakažených boreliózou v Česku roste

Číst článek

Takže se na boreliózu může svádět i zánět mozkových blan, který nemusí s boreliózou souviset?
Na boreliózu se může svádět řada různých obtíží, se kterými ta bakterie opravdu nemusí mít nic společného.

Víme, že jsme měli před nějakou dobou klíště, máme teplotu a strach, že by to mohlo s klíštětem souviset. Kdy jít k lékaři?
Tak toto je poměrně častá konzultace na ambulanci. Jenom to, že člověk má klíště, a pak se objeví zvýšená teplota nebo nějaké chřipkové příznaky, to ještě není důvod, proč vyhledat lékaře. V létě se setkáváme s celou řadou viróz, které se mohou projevovat právě podobně jako klíšťová encefalitida na začátku.

A pro nás je zejména důležité, aby člověk přišel v případné druhé fázi. To znamená, pokud se po nějaké době objeví znova příznaky s intenzivními bolestmi hlavy, zejména pokud člověk má kombinaci bolestí hlavy a zvrací, světloplachosti podobně. To je přesně ten moment, kdy by opravdu měl skončit v nemocnici a kdy bychom třeba měli zvážit i lumbální punkce.

Patricie Strouhalová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme