I půlkilové dítě může maminka pohladit. U Apolináře pomáhá u předčasných porodů resuscitační lůžko

Přibližně patnáct nedonošených dětí se už narodilo v pražské porodnici U Apolináře s pomocí speciálního resuscitačního lůžka. Zdravotníci ho tu mají asi půl roku a můžou díky němu ihned po porodu stabilizovat i půlkilové miminko ještě před přerušením pupeční šňůry. Okamžitý kontakt s děťátkem prospívá i novopečeným maminkám.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Specializované lůžko se sestává se z několika částí

Specializované lůžko se sestává se z několika částí | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

„Matýska jsem měla u hlavy, mohla jsem ho chytit za ručičku a i manžel na něj měl krásný výhled,“ vypráví Pavlína Zárubová, zatímco jí v náruči spí malý syn Matěj. Na svět přišel už v 29. týdnu těhotenství a vážil jen něco málo přes kilo. „Pár minut jsem ho hladila po ručičce, když už byl stabilizovaný,“ popisuje situaci po porodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Andrei Skalické

Těžkou životní situaci zvládla Pavlína i díky tomu, že se mohla se svým synem na sále hned potěšit. „Člověk má opravdu obrovský strach, jestli to miminko zvládne. Když ho ale těsně po porodu vidí, má naději, že žije a je stabilizované. I po náročném porodu jsem měla pocit štěstí,“ říká.

Specializované lůžko sestává z několika částí, ukazuje přímo na sále porodnice U Apolináře, kde nedonošené děti na svět přicházejí, lékařka Tereza Lamberská z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie. Místo, kam se miminko po porodu pokládá, připomíná svým tvarem lopatu. „Je to výsuvná plošinka na rameni, které je pohyblivé do mnoha směrů. Právě lopatou najedeme nad bříško maminky,“ vysvětluje Lamberská.

Doktorka Tereza Lamberská | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

Krátce před porodem pokryjí zdravotníci lůžko hřejivou gelovou podložkou, která dobře drží teplotu. „Když se miminko narodí, zůstává na pupečníku. My si ho potom položíme na vyhřátou podložku. Každé miminko, které se narodí předčasně, zabalíme hned po porodu do igelitu ještě mokré. Ten zabrání ztrátám tepla odpařováním,“ ukazuje lékařka.

Součástí lůžka je také panel přístrojů, včetně resuscitačního přístroje se směšovačem plynů. „Používáme směs kyslíku a vzduchu podle toho, co miminko potřebuje. Vždy se ale snažíme používat co nejméně kyslíku, který není ve vysokých koncentracích úplně bezpečný. Podstatou je, že miminko zůstává u maminky, než se nám podaří dosáhnout stability. Pak víme, že už zvládne odpojení od placenty a nepůsobíme mu tak žádný stres, protože už začalo samo fungovat. V tu chvíli pupečník přerušíme,“ popisuje.

Bezchybné ovládání resuscitačního lůžka nacvičovali zdravotníci více než rok. Při péči o čerstvě narozené nedonošené miminko se totiž nesmí nic pokazit. 

Pavlína Zárubová se synem | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

„Prvních deset minut ovlivňuje dlouhodobou prognózu. To, co se stane v prvních minutách po porodu, může vést i k těžkým komplikacím, které změní vývoj dítěte horším směrem,“ upozorňuje neonatoložka Tereza Lamberská.

Dětská zdravotní sestra z oddělení intenzivní péče Pavla Neradová považuje za jeden z největších přínosů této metody právě to, že dítě zůstává po narození se svou maminkou. „To, že se ho mohou dotknout, vidí, jak dýchá nebo i pláče, hodnotí maminky pozitivně,“ říká.  

V průměru se v porodnici U Apolináře narodí jedno až dvě extrémně nezralé děti za týden. Využití speciálního resuscitačního lůžka zvyšuje u nedonošených dětí naději na přežití bez závažných komplikací.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme