Pražské koleje poskytly téměř 400 míst pro ukrajinské uprchlíky. Nabízí jim jídlo i další pomoc

V Česku rychle ubývají místa, kde by uprchlíci z Ukrajiny mohli přechodně bydlet. V Praze je situace kritická, metropole už nemá pro příchozí dostatek volných kapacit, a tak hledá místa, kde se dá. Volná lůžka nabídla i Univerzita Karlova - jeden z bloků koleje Na Větrníku totiž dlouhodobě čeká na rekonstrukci, a tak tam zůstávalo bezmála 400 míst neobsazených. Teď už se tam začínají stěhovat Ukrajinci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští uprchlíci v KACPU, Praha.

Praha je cílovou stanicí pro mnohé uprchlíky, rychle ale ubývají místa, kde by mohli bydlet (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na úzké chodbě se tísní desítky lidí. Pod nohama se jim proplétají malé děti, které k sobě tisknou plyšáky. Před chvílí sem na kolej Na Větrníku kousek od zastávky metra Petřiny dorazil autobus vezoucí asi padesát ukrajinských uprchlíků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Kateřiny Bečkové o ubytování uprchlíků na studentských kolejích

„Co tedy musí udělat, aby dostali pokoj? V první fázi nám dají nacionále, pak jdou na pohovor ke zdravotnici červeného kříže a pak už dostanou klíče od pokoje,“ popisuje Radiožurnálu ředitelka koleje Miluše Valdová.

Neříkejte, že to bude dobré. Lepší je lidem z Ukrajiny naslouchat a vyjádřit účast, radí psychiatr

Číst článek

S celým procesem pomáhají příchozím dobrovolníci z řad studentů. Záštitu nad nimi převzala studentka Kateřina Junáková. „Ti, co umí ukrajinsky, primárně pomáhají ubytovávat, chodí po koleji a ptají se, co je potřeba. Zbytek se soustředí na fyzickou pomoc,“ vysvětluje.

Zhruba po hodině už je chodba vylidněná, téměř všichni uprchlíci jsou ubytovaní na dvou nebo třílůžkových pokojích. Kuchyňku a umývárny mají na patře sdílené. Základní hygienickou výbavu, jako jsou mýdla nebo kartáčky na zuby, dostávají z různých humanitárních sbírek.

Potřeby skladuje za dveřmi s nápisem studovna na koleji červený kříž. „Je tady trvanlivé jídlo, mléka, plenky pro děti, dětská výživa, dámská hygiena, spousta vod a pro příchozí sendviče,“ ukazuje jedna z dobrovolnic Lucie. Pro teplé jídlo si ubytovaní Ukrajinci mohou přijít do asi kilometr vzdálené menzy.

‚Najednou přicestovaly i dva tisíce lidí.‘ Cesta Ukrajinců do Polska často vede přes Olkusz

Číst článek

„Odjeli jsme z Ukrajiny před pěti dny. Pocházíme z města Dnipro, jeli jsme dvěma vlaky. Když jsme vystoupili v Praze, tak se nás ujali dobrovolníci a poslali nás do asistenčního centra, kde jsme si zařídili vízum,“ říká jedna z uprchlic.

Moc děkuje Čechům za všechno a doufá, že válka brzy skončí a budou se moci vrátit domů.

Karlova univerzita plánuje uprchlíky na delší dobu ubytovat i v administrativních prostorách koleje Hostivař. Kvůli provizorním podmínkám tam ale bude potřeba více materiální pomoci, a to třeba i ledniček nebo nábytku.

Kateřina Bečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme