Žebříčku nejdražších měst světa vévodí Asie a Evropa, za bochník chleba zaplatí nejvíc obyvatelé Soulu

O pozici nejdražšího světového města se tento rok dělí hned tři metropole. Na nejvíc peněz přijde život v Singapuru, Hongkongu a Paříži. Poslední zmiňovaná metropole si drží své místo v top 10 již od roku 2003. Singapur v porovnání s loňskem jako jediný svou pozici nezměnil.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkong se připravuje na dvacáté výročí návratu pod čínskou správu (ilustrační foto)

Jedním z nejdražších měst je Hongkong. | Zdroj: Pixabay

Obecně si nejdražší desítku dělí převážně evropská a asijská města. Hned druhou a třetí příčku zaujímají dvě švýcarská města – Curych a Ženeva. Z evropských měst je v nejdražší desítce doplňuje ještě Kodaň. Až na první Paříž jde tedy výlučně o státy, které nespadají do eurozóny.

„V evropských městech bývá nejdražší vybavení do domácností, věci k osobní hygieně nebo odpočinkový a zábavní průmysl,“ okomentovala pro BBC výsledky reportu jeho autorka Roxana Slavcheva.

Kde žijí nejbohatší lidé světa? Svá sídla mají pouze v deseti světových metropolích, vede Londýn

Číst článek

Posílení dolaru a stabilní americká ekonomika zapříčinily posun amerických měst směrem nahoru. Nejvýrazněji poskočily San Francisco a Houston. Lze pozorovat, že je tato tendence již dlouhodobější. Například Los Angeles a New York se v roce 2014 dělily o 39. příčku a nyní jsou obě v první desítce.

Jsou ale i města, která zaznamenala prudký pokles cen. Patří sem Istanbul, který spadl o 48 příček, Buenos Aires nebo São Paulo. Příčiny se různí - od hospodářské krize po pokles místních cen.

Na chvostu žebříčku se nacházejí převážně asijská města a úplně poslední příčku drží hlavní město Venezuely. Caracas je tak oficiálně nejlevnějším městem světa.

S přihlédnutím k obrovské inflaci, upravování měny a obecně špatné hospodářské situaci není jeho umístění nijak překvapivé. Peníze měly v jednu chvíli tak nízkou hodnotu, že lidé byli nuceni „platit“ za potraviny oblečením a šperky. Oproti loňsku se ale město propadlo pouze o jedno místo, čímž si akorát prohodilo pozice s Damaškem.

Kolik stojí bochník chleba?

Údaje vycházejí z výzkumu Economist Intelligence Unit, který zohledňuje více než 160 cen produktů a služeb. Jednou z porovnávaných položek je cena kilogramového bochníku chleba.

Rozdíly jsou velké i v jinak vyrovnané vedoucí trojce. Zatímco v Singapuru zaplatíte za bochník chleba 3,40 USD (zhruba 75 korun), v Hongkongu 3,90 USD a v Paříži dokonce 5,66 amerického dolaru, což už vyjde v přepočtu na nějakých 125 korun.

Naopak Singapur má nejdražší pivo ze všech tří. Vůbec nejdražší chléb pořídíte v jihokorejském Soulu, jeden jeho kilogram stojí v průměru 15,59 dolaru.

anj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme