Praha připravuje pro lidi bez domova zimní přístřeší. Kvůli koronaviru jich bude více, ale s menší kapacitou

Hlavní město plánuje příští týden otevřít zimní noclehárny pro lidi bez domova. Magistrát zatím počítá s 1. prosincem, záležet ale bude na počasí. Útočiště jim poskytnou také denní centra. Město chce také lidi bez domova testovat na koronavirus a připravené má zařízení pro ty, u kterých se nemoc covid-19 prokáže.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec. Ilustrační foto

Praha všechna letošní zimní opatření konzultovala s krajskou hygienou tak, aby bylo riziko nákazy co nejmenší. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Praha připravuje zázemí pro lidi bez domova pravidelně, letos ale posílila kapacity. Bezdomovci budou mít více možností nejen kde přespat, ale také kde můžou v teple přežít mrazivé dny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha připravuje zimní přístřeší pro lidi bez domova. Kvůli koronaviru jich bude více, ale s menší kapacitou. Téma pro Adama Bejšovce

„Přidali jsme další noclehárnu, kterou jsme proměnili na ubytovnu v režimu 24/7. Takže budou v letošním zimním období fungovat dvě ubytovny pro lidi, kteří potřebují ošetřovatelskou péči. Bude otevřena jedna nová noclehárna. Otvírají a rozšiřuji se i kapacity denních center,“ řekla Radiožurnálu radní pro sociální věci Milena Johnová z uskupení Praha Sobě.

Podle Martina Šimáčka, ředitele Centra sociálních služeb Praha, které zimní opatření organizuje, se sice snížila kapacita jednotlivých zařízení, zvýšil se ale jejich počet. To má pomáhat při prevenci šíření koronaviru, protože na jednom místě se bude scházet méně lidí. Celkem by mělo být v zimě ve městě k dispozici přes 500 lůžek.

V provozu už je například zařízení na Vyšehradě, kam speciálním autem převáží lidi, kteří mají nařízenou karanténu nebo se u nich nákaza koronavirem prokázala.

Epidemie koronaviru dopadá i na lidi bez domova. Přichází o brigády, peníze ze žebrání i ubytování

Číst článek

Praha všechna letošní zimní opatření konzultovala s krajskou hygienou tak, aby bylo riziko nákazy co nejmenší. V pobytových zařízeních navíc budou pracovníci neustále sledovat zdravotní stav lidí, organizace R-mosty má i speciálně vybavený tým, který může provádět odběry nutné k testu na covid-19 přímo v terénu.

Kapacity nocleháren a dalších zařízení by měly stačit. Centrum sociálních služeb vychází ze zkušeností z minulých let, při extrémních teplotách je navíc možné ubytovat například víc než 200 lidí na lodi Hermes, další bezmála stovka lidí může přespat v noclehárně v Michli.

Všechno řídí centrální dispečink, který má aktuální přehled o volných kapacitách a potřebách. Mezi lidmi bez domova se taky pohybují terénní pracovníci, kteří je na možnosti přespání a další pomoc upozorňují. Zimní opatření by podle magistrátu měla fungovat nejspíš do března.

Adam Bejšovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme