Druhý svátek vánoční připomíná svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka. Chodí se koledovat

Je druhý svátek Vánoční, den zasvěcený svatému Štěpánovi. Podle legendy položil život za víru v Ježíše Krista. A stal se prvním křesťanským mučedníkem. I s tímto svátečním dnem se pojí různé vánoční zvyky. V minulosti se chodilo hlavně koledovat, sedláci si dávali v kostelech světit osivo a na Štěpánovu počest se k obědu pekla drůbež.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatý Štěpán (autor: Giotto di Bondone)

Svatý Štěpán (autor: Giotto di Bondone) | Foto: Museo Horne

Svatý Štěpán kázal o vzkříšení Krista. To se ale nelíbilo židovskému obyvatelstvu, které ho pak kolem roku 35 nechalo zatknout a ukamenovat jako rouhače proti judaismu před hradbami Jeruzaléma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tradice svatého Štěpána připomíná v reportáži Eliška Radinová

„Svatý Štěpán byl první křesťanský mučedník. Byl to jáhen, který byl pro svoji víru ukamenován. Liturgie to interpretuje tak, že Štěpán se narodil pro nebe, když se Ježíš narodil na zemi,“ popisuje pro Radiožurnál rektor kostela Pražského Jezulátka Pavel Pola.

Štěpánský svátek byl ještě v 19. století velkou událostí. Lidé se navštěvovali a dávali si dárky s přáním všeho dobrého.

Svatý Štěpán je také patronem koní. Proto bylo v tento den zvykem například světit oves. Na druhý svátek vánoční majetnější rozdávali chudákům a žebrákům chléb. Někde se dodnes peče speciální svatoštěpánský chléb.

Na svatého Štěpána také chodili lidé, hlavně ti chudší, dům od domu koledovat a přáli hospodářům štěstí v novém roce.

Psycholog o Vánocích: Duchovní rozměr nahrazujeme tím, co je pro nás nejvíc, jídlo, alkohol, dárky, volno

Číst článek

„Období koled začínalo Štědrým dnem, pokračovalo na svatého Štěpána a v různé podobě trvalo až do Tří králů. Dodnes se nám dochovaly různé pranostiky spojené s tímto dnem - ‚Na svatého Štěpána každý se má za pána‘ nebo ‚Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří‘,“ dodává etnoložka Markéta Slavková.

Dříve se na Štěpána slavil i odchod čeledínů ze služby. Dostávali koláč zdobený rozmarýnem, ořechy a pentlemi.

Dnes se lidé 26. prosince scházejí hlavně s rodinami a přáteli. Připravují také slavnostní pohoštění. Podle tradice by to měla být pernatá drůbež, nejčastěji kachna nebo husa. Někteří dodržují i koledování.

Křestní jméno Štěpán má řecký původ, vzniklo z řeckého jména Stephanos s významem „věnec“. Přeneseně se vykládá jako „ověnčený“, „oslavený“ nebo „korunovaný“.

Eliška Radinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme