Lidé ročně nahází do fontány di Trevi 35 milionů korun. Mince se loví dvakrát týdně, jdou na charitu

Miliony turistů při návštěvě Říma dojdou i k pozdně barokní fontáně di Trevi. Mnozí z nich do ní vhodí minci, což jim podle různých pověstí splní přání, přinese lásku nebo je přivede zpět do „věčného města“. Kilogramy mincí pak vyloví správa města a prostředky jdou na potraviny pro nemajetné, píše agentura Reuters.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barokní fontána di Trevi v Římě

Barokní fontána di Trevi v Římě | Foto: jdegheest | Zdroj: Pixabay

Mince se ze dna fontány loví dvakrát týdně a činnost je vždy atrakcí i pro turisty, kterých do Říma ročně přijede na 21 milionů. Pracovníci technické správy balancují na okrajích velké kašny, košťaty přihrnují mince a jejich kolega je pomocí hadice vysává.

Před slavnou fontánu di Trevi v Římě postaví radnice kvůli turistům bariéru. Házení mincí neomezí

Číst článek

Mince jsou pak předány katolické charitě Caritas, která je nejprve vysuší, pak roztřídí, sečte a nakoupí za ně jídlo pro potravinové banky nebo dá prostředky vývařovnám polévek či jiným charitativním projektům.

V roce 2022 vybrala Caritas z fontány 1,4 milionu eur (35,5 milionu korun) a v roce 2023 to podle prosincových odhadů bylo přes 1,5 milionu eur. O využití mincí z fontány informuje turisty tabulka.

„Chtěla jsem, aby se mi splnilo přání, které mi leží na srdci. Ale taky vím, že tu mince nezůstanou jen tak ležet, ale pomohou potřebným. Já jsem měla přání a doufám, že tyto peníze pomohou splnit i přání dalších lidí,“ řekla agentuře Reuters po vhození mince do fontány Brazilka Yula Coleová.

Přežila nájezdy Osmanů, požáry i škůdce. Nejstarší vinná réva na světě plodí víno už od středověku

Číst článek

Fontánu di Trevi, která byla dostavěna v roce 1762, zdobí sochy Neptuna a dvou tritonů. Proslavila ji scéna z filmu Sladký život, kde se v ní koupaly postavy hrané Marcellem Mastroiannim a Anitou Ekbergovou. Běžně se ale návštěvníci ve fontáně koupat nesmějí, hrozí za to naopak vysoké pokuty.

„Sběr mincí a čištění se snažíme provádět co nejrychleji, aby byla odstávka co nejkratší,“ říká Francesco Prisco ze správcovské firmy ACEA. Mince se vyndavají dvakrát týdně a jejich čištění přichází na řadu dvakrát měsíčně.

Vedle mincí zaměstnanci mnohdy vyloví i další méně či více překvapivé předměty: šperky, náboženské medailonky nebo zubní protézy. Jednou se prý našla i pupeční šňůra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme