Tatrovácká expedice si četla z íránské Knihy králů. Nebýt jí, perština by možná vymřela

Kdo by si ze školy nevzpomněl na sumerský Epos o Gilgamešovi, španělskou Píseň o Cidovi nebo staroanglického Beowulfa. Svůj hrdinský epos ale mají třeba i Íránci. Jmenuje se Kniha králů a před tisíci lety ho napsal perský básník Firdausí. U jeho hrobky na íránsko-turkmenském pomezí se zastavili cestovatelé z expedice Tatra kolem světa 2, kterou už Radiožurnál přes půl rok pravidelně sleduje.

tatra kolem světa 2 Tús (Írán) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zaměřte se na monument uprostřed zahrady,“ radí českým cestovatelům průvodce Siros, který přivítal expediční tatrovku v ruinách starodávného města Tús na severovýchodě Íránu. Bývalo to široko daleko největším centrum vzdělání a vědy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si další díl tatrováckého zápisníku

„Uprostřed parku tu je obrovská hrobka. Může mít 15 až 18 metrů. Kolem je spousty zeleně,“ popisuje šéf posádky Marek Havlíček a míří ke vstupu dovnitř.

V útrobách mauzolea je mramorová místnost s náhrobkem ze žuly. A kolem dokola knížky a plastiky připomínající celoživotní dílo básníka Firdausího – epos Šáhnáme, neboli Knihu králů.

Siros otočí pár listů a chvíli z ní cestovatelům předčítá. „Tohle je největší epos na světě, má přes 60 tisíc dvojverší. Firdausí ho psal 30 let,“ vysvětluje.

‚Jasně, že se nám stýská.‘ Tatra kolem světa 2 je na cestě už půl roku

Číst článek

Básníkovi bylo líto, že po zániku Novoperské říše v 7. století, kde hlavním náboženstvím byl zoroastrismus, se moci ujali Arabové a perština skomírala. A tak se rozhodl, že sesbírá staré báje a příběhy, aby se na ně nezapomnělo.

„Velká část Knihy králů je o Rostamovi a jeho sedmi bitvách. Tento hrdina se vydal do oblasti Mázandarán u Kaspického moře hledat íránského krále, kterého tam drželi draci a různé nestvůry. Rostam ho měl zachránit,“ vypráví příběh Siros.

Nebýt básníka Firdausího, kdo ví, jak by to s perštinou nakonec dopadlo. „Lidé věří, že kdyby Firdausí nenapsal Knihu králů, perština by vymřela,“ dodává průvodce a připomíná, že persky se v osmdesátimilionové islámské republice mluví dodnes. A Íránci jsou na svůj jazyk patřičně hrdí.

TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete také na serveru iROZHLAS.cz.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme