Soudci správního soudu: Změňte prezidentský volební zákon. Ministerstvo není schopno kontrolovat podpisy

Jeden z kola ven, druhý dovnitř. Tak rozhodl Nejvyšší správní soud o prezidentských kandidátech Denise Rohanové a Karlu Divišovi. Zrušil tím rozhodnutí ministerstva vnitra, soudci označili celý volební zákon za neudržitelný a vyzvali ke změně pravidel sbírání podpisů. „Samo ministerstvo vnitra zřejmě není schopno údaje na peticích ověřit a garantovat, že toto ověření je správné,“ řekl na tiskové konferenci soudce Ivo Pospíšil.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudci Nejvyššího správního soudu při vyhlášení jejich rozhodnutí k prezidentským volbám

Soudci Nejvyššího správního soudu při vyhlášení jejich rozhodnutí k prezidentským volbám | Foto: Šálek Václav | Zdroj: ČTK

Soudci Nejvyššího správního soudu v úterý rozhodli o rošádě mezi prezidentskými kandidáty. Z boje o Hrad vyřadili uchazečku Denisu Rohanovou, a naopak doplnil Karla Diviše. Zrušili tak předchozí rozhodnutí ministerstva vnitra. Zarazili se i nad hodnocením podporujících petic Karla Janečka.

Diviš ve hře, Rohanová a Janeček mimo. Soud rozhodl o kandidatuře na prezidenta

Číst článek

Člen soudního volebního senátu Ivo Pospíšil na tiskové konferenci ministerstvo zkritizoval a vyzval zákonodárce ke změně volební zákona. Řekl, že zjištění soudu o celém systému vyjadřování občanské podpory ve volbách prezidenta republiky není vůbec příznivé.

„Když použiji okřídlené rčení, že volby jsou svátkem demokracie, tak musím říct, že příprava k této oslavě tomu vůbec neodpovídá, spíše naopak. V průběhu ověřování petic i kontroly ministerstva vnitra jsme zjistili několik problémů a neblahých skutečností,“ uvedl Pospíšil.

Úhledné písmo

Soudci upozorňují, že kandidát, který je závislý na podpoře občanů, se musí spoléhat na ochotě lidí sdělit mu správné osobní údaje. Navíc by kolonky měly být vyplněné příkladně úhledným písmem, aby stroj na ministerstvu správně rozpoznal zadané údaje.

„Požadavek na zjišťování občanské podpory 50 tisíc podpisů se tak smrskává spíše na obstarávání si osobních údajů a to, zda jsou údaje dostatečně přesné. Mimochodem i od petentů se vyžaduje vysoká přesnost na to, aby se na základní škole naučili dobře psát a psali krasopisně,“ popisoval Pospíšil na tiskové konferenci.

Během tiskové konference zmínil některé příklady, kdy stroj špatně vyhodnotil pro lidské oko naprosto jasná písmena a číslice. „Bugala přečetl jako Rugala, jednalo se i o nesprávné rozlišení číslic: jednička byla často zaměňována za dvojku, sedmička za čtyřku, trojka za osmičku,“ vyjmenoval. To potvrdil i další soudce Radan Malík, který si vybral za příklad datum narození 1986, systém ho rozpoznal jako 1989.

Postup ministerstva

Problémem je právě i způsob vyhodnocování, jakým ministerstvo postupuje. „Samo ministerstvo vnitra zřejmě není schopno údaje na peticích ověřit a garantovat, že toto ověření je správné. Domníváme se proto, že systém není neústavní, ale je nepochybně neudržitelný,“ řekl soudce. To potvrdil i člen volebního senátu Malík: „Při vlastní kontrole Nejvyšší správní soud zjistil u ministerstva elementární chyby.“

Vyzvali proto po vzoru rozhodnutí Ústavního soudu ke změně zákona, jak prezidentským kandidátům vyjadřovat podporu. „Velmi se rozvíjí metody eGovernmentu. Je tak nepochybně možné tento systém napojit na tyto elektronické prostředky, například podepisování petic prostřednictvím datových schránek, identity občana nebo prostřednictvím czech pointů,“ navrhl možná řešení.

.@Ministerstvo vnitra: S rozhodnutím @Nejvyšší správní soud k registraci kandidátů na prezidenta se musíme nejprve seznámit.

Rozhodnutí však respektujeme a zohledníme ho v budoucí praxi.

12:45 – 13. 12. 2022

1 14

Dodal, že v době, kdy se hovoří o polarizaci společnosti, by úvahy nad změnou zákona měly být v zájmu jak ministerstva, tak zákonodárců.

Ministerstvo vnitra po zveřejnění výsledků odvolání jednotlivých kandidátů napsalo na twitter, že se s rozhodnutím musí nejdříve seznámit. „Rozhodnutí však respektujeme a zohledníme ho v budoucí praxi,“ uvedlo.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme