Sněmovna o důvěře Babišově vládě hlasovat nebude. Jednání odložila
Zda Babišova menšinová vláda získá ve sněmovně důvěru, zůstává nadále nejasné. Jednání Poslanecké sněmovny bylo po více než devíti hodinách přerušeno do úterý 16. ledna 14.00. Roli v tom sehrálo neplánované svolání schůze mandátového a imunitního výboru, které iniciovaly hnutí ANO a SPD.
Online reportáž
Vážení čtenáři, online z jednání Poslanecké sněmovny končí, dobrou noc.
Další z členů výboru Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že pro pozvání Komárka hlasovali poslanci za ANO a SPD. Hledají se podle něj důvody, aby hnutí SPD změnilo názor a odmítlo vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Poslanec SPD Radek Rozvoral takovou interpretaci odmítá, hnutí podle něj chce mít co nejvíc informací.
JIŘÍ POSPÍŠIL (TOP 09) na twitteru:
„Doufám, že v úterý budeme pokračovat normálním způsobem a budeme řešit programové prohlášení vlády. Doufám, že se dostaneme k hlasování o vyjádření důvěry vládě,“ řekl na tiskové konferenci předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.
Členka mandátového a imunitního výboru Taťána Malá z hnutí ANO k pozvání plukovníka Komárka: „ANO se připojilo k návrhu SPD. V médiích se objevily informace, že tento policista měl hovořit o vztahu vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo s mafií a my považujeme za důležité se s tímto seznámit.“
„Proběhla bohatá rozprava, nakonec výbor rozhodl většinou hlasů, že Komárek bude pozván na jednání 16. ledna, které jsme odsouhlasili včera,“ řekl předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič z KSČM.
Marek Výborný z KDU-ČSL po jednání výboru uvedl, že pozvání Komárka na jednání výboru bylo prohlasováno hlasy ANO a SPD.
„Došlo k usnesení, které z mého pohledu nemá precedent a které nepřísluší mandátovému a imunitnímu výboru. Rozhodl se pozvat na své jednání plukovníka Komárka, pokud vím, tak nepravomocně odsouzeného za porušení pravomocí veřejného činitele,“ řekl na tiskové konferenci po jednání výboru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Není možné zvát si libovolné svědky, nejsme vyšetřovací komise,“ dodal.
Lidovci podle Bartoška vycházejí z toho, že od ANO dostali slovo. „A že jestli ANO dá slovo, tak ho dodrží. A oni řekli, že do 14.00 v úterý bude usnesení,“ uvedl. Nejprve by se podle KDU-ČSL mělo odehrát hlasování o vydání, poté teprve o důvěře. „Připadá nám to jako smysluplné, je to řešení a je to spravedlivé. Je dobře, že výbor projedná záležitost předtím, než se bude jednat o důvěře vládě,“ uvedl Bartošek.
Hnutí ANO podle lidovce Jana Bartoška přislíbilo, že do úterý 14.00 imunitní výbor doporučí sněmovně, zda vydat Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Uvedla ČTK.
Sněmovní mandátový a imunitní výbor na krátkou chvíli přerušil své jednání. Hnutí ANO se podle šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka v přestávce radilo, zda bude trvat na pozvání bývalého detektiva Jiřího Komárka na další jednání výboru. Výbor se po dnešním zasedání sejde znovu v úterý, na kdy byli pozváni i premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, o jejichž vydání má výbor hlasovat.
Možnost pokračovat v jednání o důvěře vládě ještě tento týden odmítl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura s tím, že ve čtvrtek by se sněmovna ze zákona musela věnovat interpelacím a v pátek začíná volba prezidenta.
SHRNUTÍ:
• Sněmovna o důvěře vládě Andreje Babiše ve středu hlasovat nebude.
• Jednání odložila na úterý 16. ledna 14.00. Rozhodla o tom na návrh ODS, proti byla jen KSČM.
• Odložení jednání předcházela schůzka mandátového a imunitního výboru, který svolalo na středu večer hnutí ANO a SPD.
• Kvůli svolání výboru KDU-ČSL přerušila žádostí o přestávku několikahodinovou schůzi sněmovny. Výbor tak mohl zasednout záhy.Schůze Poslanecké sněmovny byla přerušena do úterý 14.00.
Pirát Mikuláš Ferjenčík ke schůzi mandátového a imunitního výboru:
Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) ale řekl, že neví, koho chtějí poslanci, kteří schůzi vyvolali, na úterní schůzi výboru pozvat. „Vůbec netuším, je to pro mě nová informace,“ řekl Komárek serveru Aktuálně.cz.
Další člen výboru a šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že Komárek je v postavení nepravomocně odsouzeného lháře. Nevidí jediný důvod, proč by měl být pozván na slyšení před výbor. „Nepřísluší nám, abychom se vyptávali lidí, kteří s věcí nemají nic společného,“ řekl.
Podle informací člena výboru a předsedy pirátské frakce Jakuba Michálka by měl výbor jednat o pozvání bývalého detektiva Jiřího Komárka, který, jak uvedl, by měl údajně mít kompromitující informace na vyšetřovatele případu Čapí hnízdo Pavla Nevtípila. Michálek připomněl, že Komárek byl nepravomocně odsouzen za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního“ úniku informací.