Elektronické mapy jdou upravovat. Lidé mohou doporučit restauraci nebo zajímavost

Češi si v Google mapách nemusí jen vyhledávat, ale mohou do nich už i zapisovat. Existují například programy, díky kterým lidé označí čerpací stanice v okolí, a pak na nich kdokoli může aktualizovat ceny paliva. Jiné aplikace pak umožňují upozornit na zajímavá místa. Američané se tak třeba dozvěděli o takzvané ‚žvýkačkové zdi‘ v Seattlu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Google představil nové mapy. Zatím jsou k dispozici jen náhledy pro užvaitele s pozvánkami.

Google představil nové mapy. Zatím jsou k dispozici jen náhledy pro užvaitele s pozvánkami. | Foto: Google Maps

Veškeré změny se do podkladů online map zanášejí téměř okamžitě. Mohou se tak snadno opravit různé nepřesnosti, na které lidé narazí během cest.

„Můžou přidat novou silnici, obrys domku, nakreslit řeku, vodopád. Všechno je na mapě standardně vidět. Mohou také přidat body zájmu – kde je třeba rozhledna nebo přidat svoji oblíbenou restauraci,“ popisuje možnosti úprav Jaroslav Bengl, produktový manažer služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zapisování do online map informovali redaktorka Květa Moravcová a redaktor Jakub Hein

Veškeré úpravy před zveřejněním prochází určitým procesem ověřování - jejich pravdivost musí potvrdit nejméně jeden další člověk. Mapy by tak měly zůstat přehledné a údaje v nich pravdivé.

Přispěvatelé už pomohli zmapovat řadu zajímavostí po celém světě. Nejedná se jen o památky nebo přírodní úkazy, ale také různé zvláštnosti ve městech.

„Mě asi nejvíce překvapila žvýkačková zeď v Seattlu, která ukazuje, jak drobné a detailní věci mohou uživatelé přidávat. To znamená, že tam lidé odkládají použité žvýkačky. Takže až na takovou úroveň se dá jít,“ vysvětluje Bengl.

Služba se na první pohled líbí i uživatelům v Česku. To potvrzují také Jarda a Jakub, kteří mapy používají při své práci v oblasti nových médií.

„Dozvěděl jsem se o tom nedávno. Je to super. Nabízí to celou škálu možností. Dají se tam dávat různá místa setkání, která nejsou do map zanesená. Díky tomu, že to samotní uživatelé mohou schvalovat, tak to zabrání nepřehlednosti, poťouchlostem, zanášení nesmyslů,“ myslí si Jarda.

„Já sám to budu používat, protože se rád podělím o nějakou perličku, kterou najdu po cestách. Hned to volám kamarádům, takhle to budu moci zprostředkovat všem ostatním uživatelům internetu, což mi přijde jako super věc,“ pochvaluje si Jakub.

Velký zájem o službu potvrzují její provozovatelé, kteří uvádějí, že měsíčně obdrží úpravy od 40 tisíc lidí po celém světě.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme