Stav bez tíže na pět minut. Společnost Blue Origin testovala raketu s modulem pro vesmírné turisty

Společnost Blue Origin úspěšně otestovala raketu New Shepard s modulem pro vesmírné turisty. Mise byla zatím bez posádky, na palubě modulu letěly přístroje pro experimenty NASA. S raketou plánuje společnost podnikat komerční lety s pasažéry, kde budou moct zažít pět minut stavu bez tíže.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celá mise se suborbitálním letem trvala od startu rakety po přistání modulu deset minut a 16 vteřin, napsal server Spaceflight now.

Start byl kvůli nepřízni počasí přeložen z úterý na středu a ještě musel být několikrát kvůli mlze posunut. Nakonec New Shepard vzlétl z kosmodromu Blue Origin na západě Texasu v 18.53 SEČ. Po dvou minutách a 45 vteřinách se modul od rakety odpojil a samostatně vystoupal do výšky 104,5 kilometru.

Musk představil vesmírnou loď pro cesty na Měsíc a na Mars, otestovat ji chce během dvou měsíců

Číst článek

Modul tak překročil hranici vesmíru, kterou Mezinárodní letecká federace stanovila na 100 kilometrů nad Zemí. Americká vesmírná agentura NASA a americké letectvo považují za rozeznatelnou hranici mezi atmosférou a vesmírem už výšku 50 mil (80,5 kilometru).

Raketa New Shepard je navržená tak, aby byla schopná létat opakovaně. Ta, která byla použita ve středu, letěla již pošesté v řadě. Po vynesení modulu se snesla dolů volným pádem, než klesání zbrzdila zažehnutím motoru a pak ve vztyčené poloze dosedla na zem - po letu trvajícím sedm minut a 25 vteřin. Zanedlouho po ní přistál měkce díky třem velkým padákům i modul.

V modulu určeném pro šestičlennou posádku ani tentokrát neletěli lidé, podobně jako při předešlých testech. Místo nich byly na palubě přístroje pro experimenty NASA.

Blue Origin plánuje podnikat s turisty suborbitální lety, při nichž se modul přiblíží k hranici vesmíru, případně ji překoná, ale nedosáhne oběžné dráhy kolem Země. Lidé na palubě mají při této výpravě zažít přibližně na pět minut stav bez tíže. Původně společnost plánovala zahájit komerční lety s pasažéry ještě letos, podle všeho se tak ale stane až v příštím roce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme