Čenich zvířete je unikátní jako otisk prstu. Nová aplikace slibuje, že tak najde ztracené mazlíčky

Podle skenu čenichu by mohli majitelé nově najít své ztracené mazlíčky. Slibuje jim to aplikace jihokorejského startupu, která za použití umělé inteligence dokáže rozeznat jedinečnou strukturu a vzor čumáku a připojit ho k danému zvířeti v databázi.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

psí čumák, pes

psí čumák, pes | Foto: Samuel Pollard | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Po stáhnutí aplikace Petnow majitel naskenuje čumák zvířete pomocí fotoaparátu svého chytrého telefonu. Aplikace pořizuje fotografie každých 8 setin sekundy a dokáže tím zachytit jeho obličej a pořídit kvalitní fotografii čumáku zvířete, i když se hýbe. Majitel pak jen doplní další údaje o mazlíčkovi, jako je jméno, pohlaví či věk.

Pokud se pes ztratí, majitel zmizení v aplikaci nahlásí. Nálezce se po naskenování nosu zvířete, které je v aplikace registrováno, poté spojí s jeho majitelem.

2:56

Věda pro děti: Co se vám váš mazlíček snaží říct a platí, že pes, který štěká, nekouše?

Číst článek

Za technologií stojí skupina vědců z jihokorejské Yonsei University. Ti navrhli rámec pro hluboké učení pro identifikaci jednotlivých psů pomocí vzorů jejich čumáků (DNNet). Ty jsou totiž podle výzkumů stejně jedinečné jako například otisk prstu u člověka.

„Otisk nosu je u psů jedinečný a časem se ani nemění,“ uvedl pro agenturu Reuters Johnny Lee z aplikace Petnow.

Aplikace je nyní k dispozici zdarma v USA, Jižní Koreji a od února i ve Španělsku a funguje jak pro psy, tak nově také pro kočky. U těch kromě nosu skenuje i celý obličej.

Cílem aplikace je podle Leeho do budoucna nahradit mikročipy, které slouží k identifikaci mazlíčků.

„Aplikace mikročipu může být pro zvířata invazivní metodou,“ uvedl důvod, proč by rozpoznávání podle skenu nosu či obličeje mohlo být pro majitele mazlíčku vhodným alternativním řešením.

Aplikace se proto bude snažit i o spolupráci s jihokorejskými vládními organizacemi, aby se metoda rozšířila a napomohla zmenšit počet ztracených zvířat.

Anna Mikolandová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme