Antivirus: Sdílet potomky na sítích? Pro dítě je to jen ztráta soukromí, benefity to pro něj nemá žádné

Každý den sledujete, jak tráví čas, co jí, jak si hrají, v čem jsou oblečené a jak rostou. Někteří rodiče sdílí životy svých dětí od narození na sociálních sítích. Někteří jen aby se pochlubili a sdíleli to s přáteli, rodiče influenceři na sdílení svých dětí můžou vydělávat i peníze. Jaké dopady má sdílení potomků na dětskou psychiku? Jsou v tom rizika? A můžou rodiče své děti využívat k byznysu?

pořad antivirus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co znamená sdílení soukromí pro dítě?

Co znamená sdílení soukromí pro dítě? | Zdroj: Shutterstock

V červenci letošního roku začne v americkém státě Illinois platit nový zákon. Rodiče budou muset ukládat na svěřenský fond svých dětí část výdělku z příspěvků na sociálních sítích, ve kterých figurovaly jejich ratolesti. Jde třeba o placené spolupráce na sítích třeba na dětskou výživu nebo plenky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Když dítě doroste, obsah z internetu nevymaže – bude ho doprovázet celý život. Poslechněte si celý Antivirus

Instagram je plný rodičů, kteří své děti ukazují i na denní bázi, jak tráví čas, co jim kupují. A samozřejmě jakmile je v příspěvku roztomilé dítě, dosah se zvyšuje a šance na nové sledující a placené spolupráce je větší. Takže dítě se stává součástí byznysu influencerů.

Svolení od dítěte, natož od miminka, nemají. Přitom na sítích můžou lidé, nebo dokonce sami rodiče dítě zesměšňovat. V batolecím věku dítěte to může působit třeba i roztomile, ale když dítě roste, tak se tento obsah z internetu nevymaže a bude ho doprovázet celý život.

Svolení od dítěte

Jedna věc je ptát se dítěte na svolení se zveřejněním fotky, a to už relativně brzo, když může chtít, nebo nechtít, aby rodič fotku dával na sociální sítě.

Problém ale je, že dítě si neumí představit dosah a rizika takového rozhodnutí. A když se rodič zeptá, jestli může fotku zveřejnit, tak je důležité dodat i to B, tedy říct, kde tam můžou vzniknout problémy a dítěti je vysvětlit.

Mladí se bojí o své soukromí online. Mají strach ze šikany i zveřejnění citlivých fotek

Číst článek

Kde si tedy dát tu hranici jestli sdílet, nebo nesdílet své dítě na sociálních sítích?

Psycholožka Eva Vášová říká jednoznačně, že benefity pro dítě to nemá žádné. Pro něj je to jen ztráta soukromí.

„Představte si dav, který na vaše dítě kouká. Na Instagramu je to jen číslo sledujících, ale dejte si toto číslo třeba do Googlu, ať vám ukáže, jak vypadá dvacetitisícový dav lidi. A ti všichni koukají na vaši dceru, syna jak si hraje, jak jí, jak spí,“ radí.

Psycholožka doporučuje si také napsat na papír všechna rizika a benefity pro sebe a pro dítě. Ať to rodič aspoň vidí černé na bílém, a pak si výhody a nevýhody sám zhodnotí.

Občanský zákoník

V Česku není předpis o youtuberingu s dětmi, ale občanský zákoník už děti v tomto ohledu chrání.

Rodiče mají povinnost pečovat o zdravý vývoj dětí – jak fyzický, tak psychický. A děti jsou chráněné i proti zveřejňování informací z jejich života, které je mohou poškodit. Třeba tak, že se jim vrstevníci v kolektivu budou posmívat.

Antivirus: Nečekaně špatné vysvědčení? Důvodem může být i kyberšikana

Číst článek

Tuto otázku řešili už před víc než dekádou soudy. Tehdy šlo o případ syna Ivety Bartošové.

O něm jeden bulvární deník psal způsobem, který bychom dnes označili nejspíš jako kyberšikanu: dost expresivně komentovali jeho údajnou nadváhu a přidávali k jeho fotografiím z ulice komentáře v tom smyslu, co se tomu mladému „lívanečkovi“, což měl být posměšek, kterým ho údajně častovali spolužáci, asi honí hlavou.

Vrchní soud v Praze tehdy napsal, že se dotyčný stal nejistým v dětském kolektivu, odmítal jídlo, došlo k jeho zesměšnění před širokou čtenářskou veřejností a on se nemohl bránit. Za což mu pak soud přiznal 300 tisíc korun odškodné.

Mimo jiné Nejvyšší soud zdůraznil, že dítě má právo na ochranu před svévolnými zásahy do svého soukromí i tehdy, jsou-li činěny jeho zákonnými zástupci, protože rodiče jsou povinni důsledně chránit zájmy dítěte. A mezi ty patří i důstojnost a dobrá pověst.

Jana Magdoňová, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme