Český rozhlas je na většině Česka dostupný v kvalitě DAB+. Příští rok navíc spustí dvě nové stanice

Digitální rádiové vysílání v Česku je nově dostupnější. Díky novým vysílačům Českého rozhlasu a Českých radiokomunikací může teď rozhlas ve standardu DAB+ naladit 95 procent populace. Posluchači si tak užijí lepší kvalitu poslechu, stabilnější signál, ale i dvě nové stanice Českého rozhlasu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

_dsc9902_191014-163615_dok.JPG

Český rozhlas příští rok nabídne dvě nové stanice (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Zhruba před pěti lety v srpnu moji předchůdci seděli na žižkovské věži a pomyslným tlačítkem se spouštělo tehdy ještě experimentální, ale už zcela plnohodnotné vysílání v DAB+,“ připomněl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral na tiskové konferenci v rozhlasovém studiu S2 začátky digitální rádiového vysílání v Česku.

Programové změny na Vltavě: Četba s hvězdičkou, podcast o dění v kultuře a více hudby v Sedmém nebi

Číst článek

Tehdy si vysílání ve standardu DAB+ mohli lidé pustit jen na 17 procentech našeho území. Nově je to možné téměř v celém Česku. „Dnešním dnem (čtvrtek – pozn. red.) jsme pokryli a pokryjeme 95 procent populace,“ dodal.

Český rozhlas toho dosáhl ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi. Společně spustili 10 nových vysílačů - pět v Čechách a pět na Moravě. Posluchači tak budou moct už na téměř celém území Česka poslouchat rozhlas ve vysoké kvalitě, bez větších výkyvů signálu a doplněné o textové a obrazové služby, třeba předpověď počasí, pokud to jejich přijímač umožňuje.

Digitální vysílání je navíc šetrnější než to analogové, vysvětlil ředitel Techniky a správy Českého Rozhlasu Karel Zýka.

„Síť v AM spotřebovává zhruba jeden megawatt, což je v podstatě malá elektrárna. V FM, které znáte, stačí v podstatě desetinový výkon pro jednu stanici. Ale v DABu, který má zhruba stejné příkonové nároky jako FM, je v tom multiplexu šířeno zhruba dvacet stanic,“ popsal.

Dvě nové stanice

Možnosti takzvaného digitálního multiplexu navíc umožní Českému rozhlasu rozšířit nabídku svých stanic. Kromě těch 23 stávajících tak budou moct od příštího roku posluchači naladit i dvě nové. Radiožurnál Sport odstartuje v květnu při příležitosti Mistrovství světa v hokeji. A na starší generaci posluchačů míří stanice s pracovním názvem Radio Senior.

Přesně před čtvrt stoletím začal vysílat Český rozhlas - Rádio Svobodná Evropa

Číst článek

„Radio Senior je trochu paralela k Radiu Junior, ale chceme připravit stanici pro nejstarší posluchače, kteří se rádi orientují v našich archivech a rádi poslouchají řadu retropořadů a věcí, které poslouchali v dětství nebo během svého mladí a které dnes už na stanicích neslyší,“ vysvětlil Zavoral.

Analogové FM vysílání i nadále zůstane. Český rozhlas ale naopak na konci roku 2021 vypne vysílání na středních a dlouhých vlnách, tedy AM.

„Nechceme přijít o žádné naše posluchače. Víme, že se asi 100 tisíc posluchačů na středních vlnách pohybuje a naším úkolem bude, aby ze středních vln, které budou ukončeny, přešli na moderní technologie,“  doplnil ředitel Českého rozhlasu.

Digitální vysílání už naladíte i ve většině aut. Nově vyrobené vozy na Evropském trhu navíc od roku 2021 budou muset mít digitální přijímače povinně.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme