ChatGPT v automobilech? Volkswagen oznámil jeho zavedení do svých nových modelů

Firma Volkswagen oznámila, že nasadí ChatGPT do některých svých automobilů. Řidiči by ho pak mohli využívat pomocí hlasových povelů během řízení. Jaká rizika se s nasazením AI do automobilů pojí? A jaké výhody řidičům přinese? „Je konverzační. To je přesně to, co řidič potřebuje, když se nemá zabývat klávesnicí a podobnými věcmi, které by ho rozptylovaly od řízení,“ rozebírá novinář Petr Koubský z Deníku N pro Český rozhlas Plus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volkswagen (ilustrační foto)

Volkswagen automobily s integrovaným ChatGPT plánuje uvést na trh v druhém čtvrtletí letošního roku | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

V současné době už lze ovládat některé funkce automobilů pomocí hlasových povelů, například topení nebo klimatizaci. Pokročilejší modely pak umí i hledat v navigaci nebo pouštět hudbu. V budoucnu by mělo být možné, aby AI asistent odpovídal na dotazy, vyhledával informace z nejdříve omezené databáze znalostí a pak i z rozšířené. Řidič s ním bude moct volně konverzovat, jako by vedle něj seděl někdo s mobilním telefonem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad Online Plus Davida Slížka v audiozáznamu

„Je konverzační. To je přesně to, co řidič potřebuje, když se nemá zabývat klávesnicí a podobnými věcmi, které by ho rozptylovaly od řízení,“ říká Petr Koubský z Deníku N.

Zároveň bude později potřeba i to, aby byly automobily připojeny k internetu, protože bude chatbot potřebovat přístup k informacím. Podle Koubského už spousta automobilů střední a vyšší třídy k internetu připojená je, například kvůli navigaci nebo dalším integrovaným digitálním prvkům.

Volkswagen novinu oznámil na americkém veletrhu CES (Consumer Electronics Show) a automobily s integrovaným ChatGPT plánuje uvést na trh v druhém čtvrtletí letošního roku. Zároveň firma uvedla, že chatbot nebude uchovávat ani sbírat citlivé informace generované jedoucím automobilem, takže se toho řidiči nemusí obávat.

„Z našeho pohledu je určitě dobře, že je to Volkswagen, kdo oznámil tento technologický pokrok. Česká republika je jedním z důležitých míst, kde tato skupina sídlí, a tím pádem i naše výroba automobilů zřejmě bude v přední linii toho nejnovějšího rozvoje,“ komentuje Koubský.

K Volkswagenu se pravděpodobně brzy přidají i jiné automobilové firmy a do budoucna jsou možnosti využití generativní umělé inteligence v automobilech opravdu široké. „Řízení zábavního systému, upozorňování na zajímavosti, okolo kterých se jede. To mohou být komerčně velmi zajímavé věci,“ popisuje Koubský.

Sociální sítě čeká exodus uživatelů, český stát spustil digitální sbírku zákonů a firma OpenAI představila rozcestník chatbotů. To jsou další témata Online Plus, které moderuje David Slížek. Celý pořad si můžete poslechnout v úvodu článku.

David Slížek, aste Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme