Robotické telefonáty i falešné obchody. Antivirus předpovídá kyberhrozby na příští rok

Můžete se spolehnout na hlas příbuzného v telefonu? A co e-mail od známého, který přesně ví, co vás zajímá? Pořad Antivirus tipuje, na co si budeme muset dát v roce 2024 pozor.

Antivirus internet Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobil, mobilní telefon

Robotické telefonáty i falešné obchody. Antivirus předpovídá kyberhrozby na příští rok (ilustrační foto) | Foto: JESHOOTS-com | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Jak se v novém roce změní kyberkriminalita? Autoři pořadu Antivirus sice nemají křišťálovou kouli, ale pohledem do zahraničí lze odhadnout, které online podvody dorazí letos i do Česka.

Telefonátům nevěřte

Přehrát

00:00 / 00:00

Hrozby číhají nejen na mobilu, ale také v e-mailové schránce. Poslechněte si celý pořad Antivirus

Před falešnými bankéři už Antivirus několikrát varoval, rychlý technologický rozvoj v oblasti umělé inteligence pak hraje podvodníkům dál do karet. Je čím dál snazší vytvořit vcelku věrně znějící nahrávku cizího hlasu, a spolu s podvrženým telefonním číslem se tak pachatel může vydávat třeba za příbuzného, které potřebuje akutně půjčit peníze.

Navíc je čím dál snazší takový podvod automatizovat, což roky zažívají Spojené státy americké. Lidé tady začínají kvůli neodbytným robocallům (robotickým telefonátům, pozn. red.) a podvodným SMS zprávám i rušit telefonní služby.

Nigerijský princ se naučil česky

Snadná vyhledatelnost osobních informací na sociálních sítích a umělá inteligence, která dovede podle pokynu psát zprávy na míru, pomáhá tvůrcům podvodných e-mailů generovat čím dál důvěryhodnější zprávy.

Místo úsměvných e-mailů, které špatnou angličtinou slibují pohádkové zbohatnutí, tak lidé budou čím dál častěji nacházet ve svých mailových schránkách uvěřitelné zprávy, u kterých bude podvod obtížné na první pohled odhalit.

Policie opět zkouší rozpoznávání obličejů, používá fotky ze všech osobních dokladů

Číst článek

Obličej místo občanky

Kromě debat o užitečnosti a bezpečnosti umělé inteligence se Česko nejspíš dočká i domácích sporů o rozpoznávání obličejů. Technologie, která hlavně podle bezpečnostních složek přinese víc bezpečí, podle kritiků zavání všudypřítomným sledováním. Na rozpoznávání obličejů sází třeba v Británii a či ve Francii před chystanou letní olympiádou.

I Česká policie už automatické poznávání osob testuje, v roce 2024 se tak nejspíš bude mluvit o tom, kam takový dohled patří, a kam už ne.

Jan Cibulka, Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme