Věda pro děti: Dechberoucí i nechutná podívaná. Kde najdete jeskyni se svítícími červy?

Jako v pohádce se cítí návštěvník, který vstoupí do novozélandského jeskynního komplexu Waitomo. Celý strop nádherně světélkuje a jde o nejznámější jeskyně pro pozorování svítivých larev na Novém Zélandu.

VĚDA PRO DĚTI Praha/Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jde o larvy světlušek, speciálních brouků a taky dvoukřídlého hmyzu s názvem bedlobytka novozélandská, které se přezdívá také houbový komár. Všechny tyto larvy září. Tento proces se nazývá bioluminiscence. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Dechberoucí i nechutná podívaná. Kde můžete navštívit jeskyni se svítícími červy?

Bioluminiscence je proces, při kterém jsou některé skupiny organismů schopny vyzařovat světlo. V jeskyních to svítí modrozeleně a právě bedlobytky to mají na svědomí nejvíce.

Máte pocit, že se nacházíte pod hvězdnou oblohou. Ale realita je trošku jiná a méně romantická.

Z larev bedlobytek visí vlákna slizu s lepkavými kuličkami. Světlo k nim má přilákat potravu, která se na sliz přichytí a larvy si svačinku vytáhnou k sobě a snědí. Tyhle slizové liány mohou mít až půl metru!

Dlouhé šňůry si larvy vytváří pomocí tělních tekutin. Živí se pakomáry, jepicemi, moly, chrostíky, ale když je nouze, uchylují se ke konzumování vlastního druhu.

Při pocitu ohrožení ale larvy okamžitě zhasnou, baterka, kouř nebo sprej larvy vyplaší klidně i na 15 minut. Turisté se proto v jeskyních pohybují se zkušenými průvodci a musí dodržovat jejich pokyny.

Na blaho larev dohlíží odborníci a starají se o to, aby podmínky v jeskyních zůstaly víceméně stejné a živočichové měli klid. I jediný dotek lidské ruky totiž může změnit přirozenou chemii celého místa.

Pozorovat můžete svítící larvy na více místech, ale jeskyně Waitomo je nejznámější. Můžete se tam vydat na lodičce a prohlídka trvá několik hodin. Jeskyní vápencový komplex je starý zhruba 30 milionů let.

Eva Sinkovičová, Kateřina Perglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme