ČOV našel další způsob, jak získat peníze na mládežnický sport
Český olympijský výbor nepolevuje ve snaze získat co nejvíce peněz pro sport, což je ostatně jedním z jeho poslání. Využívá k tomu i novelizovaného Zákona o loteriích a jiných podobných hrách. A funkcionáři pánují, že díky němu získají pro mládež zhruba 400 miliónů korun ročně.
Kouzlo upraveného zákona je jednoduché, ale stálo hodně sil ho vybojovat. Vtip je v tom, že...
„… plátce té daně se může rozhodnout, jestli to dá do státního rozpočtu, nebo jestli peníze dá Českému olympijskému výboru na podporu sportu mládeže,“ vysvětluje Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.
Má to ale také další podmínky. Tuto možnost volby mají loterijní a sázkové společnosti. A olympionici by rádi, aby to byly příjmy z her, tedy loterií, ne hazardu. Zatím získali pro své plány společnost Sazka a do tohoto fondu od ní příslib 200 miliónů korun.
O nový způsob, kterým chce ČOV financovat sport mládeže, se zajímal reportér Tomáš Kohout
„Zhruba devadesát procent trhu tady drží tři firmy, takže bychom se rádi ještě s Tipsportem a Fortunou dohodli co nejdříve – předpokládáme, že ke vzájemné dohodě dojde,“ plánuje si Jiří Kejval.
A vzhledem k tomu, že společnosti o těch 5% z celkového povinného odvodu stejně přijdou, ať už je dají státu, nebo přímo ČOV, usnadňuje to vyjednávací pozici olympijského výboru.
„Nepochybně ano. Pro nás to byl samozřejmě problém, protože v průběhu toho zákona byly samozřejmě tlaky na to, aby byla třeba možnost rozdělovat to nejen olympijskému výboru, ale i dalším organizacím, třeba i z mimosportovního prostředí. To si ale myslíme, že by nebylo dobré. Pokud bude možnost dát to buď do státního rozpočtu, nebo výboru, který je respektovanou organizací, je naše pozice podstatně lepší.“
Klíč ještě není
Pak už zbývá zdánlivá drobnost. Vymyslet klíč, podle kterého se zmíněných zhruba 400 miliónů korun rozdělí mezi jednotlivé sporty a organizace tak, aby skutečně pomohly sportujícím dětem. Systém vymyslí komise vedená ekonomickým šéfem ČOV Liborem Varhaníkem.
„Máme zájem o to, aby peníze byly co možná nejtransparentnější, aby jejich použití dopadlo na neprofesionální sport, na mládež. Určitě se ale neztotožňuju s tím, že by to měla být mládež jen do 15 let, myslím, že limit by měl být na úrovni juniorského věku.“
Klíč ještě není hotový, ale Český olympijský výbor už teď spustil na svých webových stránkách systém, kde bude možné tok financí sledovat. I Radiožurnál si ověří, kam peníze poputují.