České biatlonistky kazily na střelnici a vytrvalostní závod jim nevyšel. Krčmář bral čtrnácté místo

Italská biatlonistka Lisa Vittozziová vyhrála na Světovém poháru v Östersundu úvodní vytrvalostní závod na 15 km. Nejlepší z českých reprezentantek Tereza Voborníková obsadila 30. místo a jako jediná z týmu v prvním individuálním závodu sezony bodovala. Markéta Davidová skončila na 44. příčce. Mezi muži Michal Krčmář obsadil 14. místo, bodoval i Jonáš Mareček na 28. příčce. Vyhrál Němec Roman Rees.

Östersund (Aktualizováno: 19:05 26. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biatlonistka Markéta Davidová během vytrvalostního závodu ve švédském Östersundu

Biatlonistka Markéta Davidová během vytrvalostního závodu ve švédském Östersundu | Foto: Petr Slavík | Zdroj: Český biatlon

Vittozziová, jež obhajuje malý křišťálový glóbus v této disciplíně, vybojovala čtvrté vítězství v kariéře navzdory jedné trestné minutě před dvojicí bezchybně střílejících Němek. Druhá skončila s odstupem jediné desetiny sekundy Franziska Preussová, třetí Vanessa Voigtová ztratila 10,1 sekundy.

Biatlonistům začínají vytrvalostní závody. ‚Na fyzicky náročné trati bude důležitá střelba,‘ říká trenér Málek

Voborníková minula vždy jednu ránu na obou stojkách. „Za dva je asi průměr pro tento závod. Myslím, že dneska byly téměř perfektní podmínky na střelnici, takže i ty dvě byly v podstatě dost. Ale ta jedna vždycky ulítne a člověk ani neví jak. Byť jsem se snažila být opatrná, tak stejně mi tam ty dvě jedničky ulítly,“ řekla v rozhovoru pro Českou televizi Voborníková.

Její reprezentační kolegyně se na střelnici trápily. Česká jednička Davidová nasbírala pět trestných minut a nezachránil ji ani šestý nejlepší běžecký čas. Tereza Vinklárková skončila se třemi chybami na 70. místě, Lucie Charvátová minula sedm terčů (82.). Jessica Jislová kvůli nachlazení do závodu neodstartovala.

Čtrnáctý Krčmář

Biatlonista Michal Krčmář obsadil 14. místo v úvodním vytrvalostním závodu Světového poháru v Östersundu. Na 28. místě dojel Jonáš Mareček.

Krčmář inkasoval dvě trestné minuty na prvních dvou střeleckých položkách, na kterých netrefil po jedné ráně. Pak už byl s malorážkou přesný a pořadím vystoupal vzhůru. Mareček chyboval jen jednou při první stojce.

„Každým kolem se to zlepšovalo. Poslední okruh mě potěšil, protože jsem tam jel s Fillonem Mailletem, kterému jsem dokonce v posledním dlouhém stoupání ujel. Zvedlo mi sebevědomí, že nestačil mému tempu,“ pochvaloval si běžeckou formu v pozávodním rozhovoru pro Radiožurnál Sport Michal Krčmář.

Dalším českým reprezentantům se závod střelecky tolik nevydařil. Adam Václavík nabíral čtyři trestné minuty, Jakub Štvrtecký ještě o jednu víc a v konečném pořadí se seřadili na 59. a 60. místě. Mikuláš Karlík skončil s šesti chybami na 88. příčce.

Němečtí biatlonisti překazili očekávanou norskou dominanci. Za Reesem se na druhé místo prosadil Justus Strelow, až s třetí příčkou se musel spokojit Johannes Thingnes Bö. Suverén minulých let minul dva terče, o jeden víc než soupeři, při finiši v cílové rovince navíc zlomil hůlku. Za vítězem zaostal o 25 sekund.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko) - vytrvalostní závod:

Muži (20 km): 1. Rees 51:27,2 (1 tr. minuta), 2. Strelow (oba Něm.) -12,1 (1), 3. J.T. Bö (Nor.) -25,0 (2), 4. Rastorgujevs (Lot.) -29,1 (1), 5. Stalder (Švýc.) -29,3 (1), 6. Strömsheim (Nor.) -39,3 (1), ...14. Krčmář -1:40,0 (2), 28. Mareček -2:41,2 (1), 59. Václavík -4:52,3 (4), 60. Štvrtecký -4:59,7 (5), 88. Karlík (všichni ČR) -7:44,6 (6).

Ženy (15 km): 1. Vittozziová (It.) 44:03,9 (1), 2. Preussová -0,1 (0), 3. Voigtová (obě Něm.) -10,1 (0), 4. Knottenová (Nor.) -46,5 (1), 5. Schneiderová (Něm.) -1:01,0 (1), 6. Hauserová (Rak.) -1:07,7 (0), ...30. Voborníková -3:36,1 (2), 44. Davidová -4:24,8 (5), 70. Vinklárková -6:38,9 (3), 82. Charvátová (všechny ČR) -7:51,2 (7).

rej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít