Kanoista Fuksa je mistrem světa. V Duisburgu ovládl závod na kilometru a má jistotu olympiády

Kanoista Martin Fuksa je poprvé mistrem světa na kilometrové trati. Na šampionátu v Duisburgu rozhodl v závěru. Vedle zlaté medaile vybojoval v této disciplíně místo pro Česko na olympijských hrách 2024 v Paříži. To získal i kajakář Josef Dostál, který ale na cenný kov nedosáhl. V závodě na 1000 metrů obsadil pátou příčku.

Duisburg (Aktualizováno: 16:20 26. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanoista Martin Fuksa se raduje z triumfu na Evropských hrách

Kanoista Martin Fuksa se raduje z triumfu na Evropských hrách | Foto: Iva Roháčková

Pro Martina Fuksu je sobotní triumf třetím světovým titulem v kariéře, předchozí dva vybojoval na neolympijské pětistovce.

Na kilometru pravidelně sbíral medaile včetně loňského bronzu, ale zlato mu dosud unikalo. Tentokrát ale porazil i dlouholetého rivala Sebastiana Brendela z Německa, který skončil třetí, a zvítězil o více než osm desetin sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou.

Velký finálový den pro české kanoisty. ‚Obě jízdy pohulím, jak to půjde. Není se na co šetřit,‘ říká Fuksa

V Duisburgu si Fuksa vedl suverénně v rozjížďce i semifinále. Ve finále se nehnal dopředu, ale držel se společně s dalšími favority těsně za Polákem Wiktorem Glazunowem, který rozjel závod nejrychleji. Třicetiletý český reprezentant zabral v závěrečných 250 metrech a na jeho zrychlení nikdo nenašel odpověď.

„Je to kilometr. Není důležité vyhrát na 250, 500 nebo 750 metrech, ale je důležité být první v cíli. Klidnil jsem se a pořád si říkal, že pojedu s nimi a pošetřím síly do finiše. Přiznám se, že sil do finiše jsem úplně moc nepošetřil, protože kluci jeli v trati hodně rychle. Nakonec ale na finiš měli míň sil než já, z čehož jsem vytěžil,“ říkal Fuksa krátce po závodě v rozhovoru pro Radiožurnál Sport.

Fuksa porazil i dlouholetého rivala Sebastiana Brendela z Německa, který skončil třetí, a zvítězil o více než osm desetin sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou.

Navrch zhruba o čtyři hodiny později s bratrem Petrem skončili o tři tisíciny druzí za Rumuny v semifinálové jízdě na C2 a v neděli budou usilovat o rozšíření medailové sbírky i počtu účastnických míst na olympiádě. Z devíti posádek zajistí své zemi start v Paříži osm lodí.

Pátý Dostál

Nejlepší závod na kilometru v sezoně absolvoval Dostál. Čtyřnásobný olympijský medailista letos ve Světovém poháru ani jednou nepostoupil na olympijské distanci do finále, tentokrát se mu to podařilo. V úvodu finále ztrácel, ale postupně se propracoval dopředu a zopakoval loňské páté místo. Od světové medaile, kterou na 1000 metrů naposledy získal v roce 2019, ho dělily téměř dvě sekundy.

Stříbrných medailí už bylo dost, konečně jsem to prolomil a mám zlato, těší světového šampiona Fuksu

„Povedl se mi krásně start, pak jsem si přešel do volnějšího tempa. Nebyl jsem v ideální kondici před těmito závody, takže jsem si jel svůj závod. Do poslední 250 metrů jsem to trochu odpíchl a málem z toho byla i medaile,“ řekl Dostál.

Třicetiletý reprezentant měl před závodem jeden hlavní cíl a tím bylo vyjet účastnické místo pro olympijské hry do Paříže. To se mu díky končenému pátému místu povedlo. „Byl to hlavní cíl této sezony, jel jsem podle toho i závod. Na ostatní jsem se moc nekoukal,“ potvrdil Radiožurnálu Sport Dostál.

V sobotním finálovém bloku závodil ještě deblkajak Michal Kulich, Jan Vorel, který dojel osmý na neolympijském kilometru.

V semifinále pětistovky vedle bratrů Fuchsových uspěl i deblkajak Jakub Špicar, Daniel Havel. Z druhého místa ze své jízdy prošla česká loď do finále, ve kterém v neděli pojede i o jedno ze šesti olympijských účastnických míst. Naproti tomu šampionát skončil pro ženský deblkajak Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, který v semifinále olympijské pětistovky porazil jedinou loď. O celkové 10. až 18. místo bude ve finále B bojovat kajakářka Štěpánka Sobíšková na neolympijské dvoustovce.

Mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Duisburgu (Německo):

Finále:
Muži:
200 m:
K1: 1. Seja (Lit.) 35,243, 2. Kavelašvili (Gruz.) -0,121, 3. Garrote (Šp.) -0,137, ...finále B: 7. Sobíšek (ČR) 36,073.
500 m:
C4: 1. Španělsko (Moreno, Grana, Fontan, Sieiro) 1:30,808, 2. Polsko -1,565, 3. Ukrajina -1,917.
1000 m:
K1: 1. Pimenta (Portug.) 3:27,712, 2. Varga (Maď.) -0,429, 3. Thordsen (Něm.) -0,591, ...5. Dostál (ČR) - -2,310.
C1: 1. M. Fuksa (ČR) 3:45,124, 2. Chirila (Rum.) -0,834, 3. Brendel (Něm.) -1,457.
K2: 1. Vázquez, Peňa (Šp.) 3:11,512, 2. Vajda, Szántoi Szabó (Maď.) -0,854, 3. Winklemann, Busch (Něm.) -2,038, ...8. Kulich, Vorel (ČR) -8,063.
C2: 1. Craciun, Santini (It.) 3:34,565, 2. Adam, Pickert (Něm.) -0,731, 3. Sprincean, Nuta (Rum.) -1,925, ...finále B: 1. Zalubil, Rudolf (ČR) 3:41,066.

Ženy:
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:47,769, 2. Jorgensenová (Dán.) -1,333, 3. Csipesová (Maď.) -2,930, ...finále B: 7. Paloudová (ČR) 1:51,844.
C2: 1. Sü Š'-siao, Sun Meng-ja (Čína) 1:52,775, 2. Jacomeová, Corberaová (Šp.) -0,141, 3. Mackenzieová, Vincentová (Kan.) -0,181, ...finále B: 8. Šímová, Malíková (ČR) 2:04,126.
1000 m:
K1: 1. Bullová (Austr.) 3:54,864, 2. Iskrzycká (Pol.) -1,799, 3. Rendessyová (Maď.) -2,692.
C1: 1. Mailliardová (Chile) 4:24,958, 2. Grantová (Kan.) -1,997, 3. Li li (Čína) -2,155.

rej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít