Ve FN Brno dostala umělý kloub 91letá žena. Je nejstarší pacientkou, která tam zákrok podstoupila

Lékaři Fakultní nemocnice Brno dali umělou kloubní náhradu kyčle jednadevadesátileté ženě. Stala se nejstarší pacientkou, která v tamní nemocnici takový zákrok podstoupila. K úrazu seniorky přispěla i současná extrémní vedra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Brno

Fakultní nemocnice Brno | Foto: Zuzana Kopuletá | Zdroj: Český rozhlas

„Zůstala jsem stát, a teď vlastně jsem nemohla ani tam ani zpátky, tak jsem tam chvíli zůstala, až mně tedy zbrněly ruky a nohy, jakoby taková mdloba, a už jsem byla na zemi,“ vzpomíná jednadevadesátiletá paní Anděla na poslední chvíle před tím, než skončila ve Fakultní nemocnici Brno.

Při pádu si žena zlomila nohu v krčku a lékaři stáli před těžkou volbou. „Hrozí, pokud bychom to neodoperovali, další množství komplikací, především to, že by pacient zůstal ležet na lůžku a nemohl se pořádně pohybovat, pak by tam hrozily třeba zápaly plic a další komplikace, které by mohly vést až k smrti toho pacienta,“ líčí přednosta ortopedické kliniky Martin Repko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Zuzana Kopuletá

Proti lékařům stál věk paní Anděly, ve prospěch operace naopak mluvila její relativně dobrá kondice. Rozhodli se jít na sál.

Seniorka se tak stala se nejstarším pacientem Fakultní nemocnice Brno, který dostal umělou kloubní náhradu.

K tomu, že paní Anděla upadla, přispěla i současná vedra, která ji oslabila. Podle lékařů by starší a nemocní lidé měli při extrémních teplotách šetřit pohybem, nechodit ven a pečlivě dbát na pitný režim.

„U těchto starších pacientů, kde často jsou i další postižení, například srdeční, plicní a další, tak tito pacienti jsou ohrožení tím, že se jim může zamotat hlava, že se může jim udělat nevolno v tom vedru a pády u těchto pacientů mohou přivodit tu zlomeninu krčku stehenní kosti,“ poznamenává Repko.

Při tom nemusí jít o žádné dramatické pády. „Čím je starší, tím větší je tam odvápnění kostí a snadno dojde k zlomenině, protože ta kost není tak pevná jako u mladších pacientů,“ dodává lékař.

Stejné důvody pak komplikují i léčení a samotnou operaci. Paní Anděla je ráda, že v jejím případě to dopadlo dobře.

„Su prostě spokojená s tím, že žiju, aspoň ještě na chvilečku, nemůžu toho moc chcet, je mně jednadevadesát. To se nedá slovy říct, jak člověk je vděčnej pánům doktorům tady,“ říká paní Anděla.

Zvýšený počet výjezdů ke starším lidem, kteří si přivodili úraz, hlásí i jihomoravští záchranáři. Spolu s lékaři proto vyzývají k opatrnosti a starší lidem radí, aby hlavně přes poledne v žádném případě nevycházeli.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme