Hasiči v Roudnici nad Labem si vyzkoušeli stavbu protipovodňové bariéry

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku dne uvedli do pohotovosti protipovodňový systém. Stalo se tak v rámci cvičení a instruktáže, které absolvovali roudničtí dobrovolní hasiči pod vedením dodavatele ochranného systému.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roudnice nad Labem s lužním lesem, který pomáhal zpomalit povodňovou vlnu na dolním toku řeky

Roudnice nad Labem s lužním lesem, který pomáhal zpomalit povodňovou vlnu na dolním toku řeky | Foto: Jan Rosenauer

„Jsme vlastně na nejnižším místě, kde i v roce 2002 došlo k největšímu zaplavení,“ vysvětluje v Havlíčkově ulici šéf roudnického odboru životního prostředí Vladimír Drož. Místní dobrovolní hasiči mezitím plní jeden z vaků protipovodňové bariéry. Válec dobře kopíruje terén, voda v něm tedy ochrání proti vodě.

„Do jednoho válce, který je 15 metrů dlouhý, se vejde 2700 litrů vody, když se naplní, má tři tuny. Plní ho hasiči jednoduše z hydrantu nebo čerpadlem z řeky,“ říká Marcel Hanzlík, který zastupuje Johnny servis, dodavatele systému. Hasiči se řídí jeho instrukcemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cvičné výstavbě protipovodňového systému přihlížel reportér Miroslav Zimmer

„Funguje to stylem, jako když rovnáte klády na sebe," popisuje další průběh Vladimír Drož. Při zkoušce tu postaví asi 300 metrů dlouhou a více než dva metry vysokou bariéru, která má zabránit stoleté vodě z Labe rozlít se do dolních částí města.

Starosta za Unii pro Roudnici Vladimír Urban zároveň dodává, že mobilní zátarasy nejsou jedinou aktivitou Roudnických proti velké vodě. „Tou hlavní bylo na pravém břehu Labe ochránit nájezd na most."

Most byl při povodních 2002 jedinou fungující spojnicí přes rozvodněné Labe v okruhu sta kilometrů. Předmostí už je hotové. „Začali jsme loni na podzim a teď se to dokončovalo," hlásí ředitel divize zakládání staveb Otto Petrášek.

Všechna tato opatření přišla na více než 20 milionů korun a hradil je stát s přispěním evropských fondů. Systém budou mít na starosti roudničtí dobrovolní hasiči.

„Nemáme žádné obavy, dnes jsme tu proto, abychom se to naučili, tato zkouška nám pomůže k tomu, abychom mohli sami dvakrát ročně to zkoušet, abychom nacvičili ten postup při samotných povodních," uzavírá velitel hasičů Jiří Bumbálek.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme