Bezpečnostní cvičení v Temelíně potrvá tři dny. Zapojí se do něj téměř tisíc lidí

V Jaderné elektrárně Temelín zkouší, co by se stalo v případě havárie. Cílem bezpečnostního cvičení Zóna 2015 je během tří dnů prověřit, jak jsou záchranáři i úřady připraveni řešit havárii s únikem radioaktivních látek. V elektrárně totiž fiktivně selžou technologie jaderného zařízení. Cvičení se má zúčastnit téměř tisícovka lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín (ilustrační foto).

Jaderná elektrárna Temelín (ilustrační foto). | Zdroj: Reuters

Scénář cvičení vychází katastrofy, při které tornádo poškodí střechu prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. Postupně selžou všechny bezpečnostní systémy a dojede k úniku radioaktivních látek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpečnostní cvičení v Temelíně potrvá tři dny. Zapojí se do něj téměř tisíc lidí. Natáčel redaktor Jan Kopřiva

„Elektrárna nebude mít k dispozici ani jeden z dvanácti způsobů elektrického napájení. Nebude mít k dispozici ani jeden ze čtyř systémů chlazení reaktorů. Mimochodem každý z nich je ještě dvakrát zálohovaný. Provozní personál nebude navíc několik hodin na vzniklou situaci vůbec reagovat,“ popisuje mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Kromě zaměstnanců se do cvičení zapojí i složky Integrovaného záchranného systému. Záchranné práce řídí ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Lubomír Bureš:

Temelín je elektrárna s největším instalovaným výkonem v Česku. Na domácí spotřebě se podílí dvaceti procenty. Od začátku roku elektrárna vyrobila 8,95 miliardy kWh elektřiny.

„V zóně houkají sirény a nabádají obyvatele k tomu, aby se ukryli a využili improvizovaných úkrytů ve střední části domu, ve sklepích a podobně. Aby pozřeli tablety jodidu draselného a sledovali veřejnoprávní média, prostřednictvím kterých jim budou předávány informace.“

Cvičení Zóna 2015 skončí ve čtvrtek 24. září kolem poledne. Pro elektrárnu jde letos o šesté z deseti plánovaných cvičení. Temelín počet prověrek zdvojnásobil po havárii v japonské Fukušimě.

„Změnila se i struktura cvičení. Necvičí se už jen reakce na ty nejsložitější a nejtěžší události, ale mezi náměty jsme zařadili také možná méně závažné, nicméně pro nás důležité události. I na ně je potřeba umět reagovat,“ dodává mluvčí elektrárny Sviták.

Jan Kopřiva, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme