Plzeňští ortopedi používají artroskopii i při zákrocích na kyčelním kloubu

Namísto velké rány jen několik drobných řezů a místo šesti týdnů rekonvalescence jen 14 dnů. To jsou hlavní výhody artroskopie kyčelního kloubu, kterou úspěšně provádí lékaři na ortopedické klinice Fakultní nemocnice Plzeň. Kromě toho kloub a okolní tkáně po zákroku méně bolí a menší je i riziko infekcí než při klasické operaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyčelní kloub

Kyčelní kloub | Foto: Scuba-limp, de.wikipedia.org, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany

Donedávna se artroskopie, což je zavedení kamery a operačního nástroje do kloubu dvěma malými otvory, používala jen u menších kloubů - kolenního, ramenního nebo hlezenného. Teď je to možné i v případě kyčlí. Jak ale podotýká Petr Nepraš z ortopedické kliniky, je k tomu potřeba také zdatný operatér.

„Složitost a vlastní stísněnost kloubu neumožňovaly dostatečné proniknutí do kloubu, ať už co se týče materiálního zajištění, tak erudice vlastních operatérů. V případě třeba kolenního nebo ramenního kloubu je prostor pro používání instrumentů poměrně rozsáhlejší oproti kyčelnímu kloubu, kde je prostor velice stísněný a operatér má velice těsnou manévrovací schopnost. V okamžiku, kdy si třeba špatně zvolí vstupy do kyčelního kloubu, tak operace skončí nezdarem. Proto je třeba značné erudice a patří to do rukou opravdu velmi zkušeného operatéra."

Přehrát

00:00 / 00:00

O artroskopii kyčelního kloubu zjišťovala více informací Jana Kosová

Pomocí artroskopie se dá kloub nejen podrobně vyšetřit, ale také ošetřit. Ještě nedávno to bylo možné jen pomocí klasické operace, a to i u menších problémů.

„Dokážeme kloub hlavně dobře zrevidovat a zjistit i drobné patologie, které třeba na různých zobrazovacích metodách nejsou znát, především na rentgenovém snímku. Protože jedině artroskopie, průnik kamerou do kloubu, nám dá stoprocentní obraz, co je v kloubu špatně. Může tam být drobná výchlipka kloubní jamky, prasklý chrupavčitý prstenec v oblasti jamky kyčelního kloubu, ale hlavně tam můžou být různé výrůstky, které jsme schopni právě artroskopickou metodou ošetřovat a odstraňovat, a tím zabránit další progresi onemocnění kyčelního kloubu do budoucna,“ vysvětluje lékař.

Jednou z hlavních výhod artroskopie je rychlejší zotavení. Metoda tak má i velký ekonomický efekt, protože pacient je v nemocnici kratší dobu.

„Záleží na tom, jakou patologii v kyčelním kloubu ošetřujeme. Pokud je kloub už tak zničený, že provádíme takzvanou náhradu kyčelního kloubu, tak se rekonvalescence počítá na měsíce. Pokud právě artroskopií dokážeme odstranit v kyčelním kloubu patologii, která by eventuelně vedla k artróze a následně k totální endoprotéze, tak je rekonvalescence podstatně kratší a počítá se na týdny,“ říká Nepraš. A u koho je možné artroskopii použít?

„Ne každý pacient je vhodný. Jednak jsou tam věková kritéria, a u pacientů, u kterých víme, že jediným řešením do budoucna bude totální endoprotéza a dosahují už určitého věku, tuto metodu nepoužíváme. Je určena především pro biologicky aktivní a mladé pacienty a pacienty, u kterých rozsah postižení kloubu umožňuje tuto metodu, to znamená, že zničení kloubu není tak razantní,“ uzavírá ortoped.

Celosvětově se kyčelní kloub operuje artroskopicky zhruba 10 až 15 let. V Plzni ve Fakultní nemocnici provádí tyto zákroky zatím dva lékaři. A ti na ortopedické klinice odoperují touto metodou až 80 pacientů ročně.

Jana Kosová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme