Věřící v mešitě nejsou říšský protektor

Dost široká škála reakcí v tuzemském prostoru následovala po zprávě o teroristickém útoku na Novém Zélandu. Specifickém, když nechceme říci průkopnickém, v tom, že byl vysílán na internet v přímém přenosu a to z pohledu střelce - přesněji řečeno masového vraha. Jehož někteří naši spoluobčané rovněž na internetu označovali za „hrdinu“, psali, že by mu rádi nosili munici a litovali, že je půl stovka mrtvých málo.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie odvádí svědky střelby z mešity v centrální části města Christchurch

Policie odvádí svědky střelby z mešity v centrální části města Christchurch | Zdroj: AP/ČTK

Ale i z druhé strany: šéf pražských muslimů Kušnarenko nabízel na internetu souvěrcům, že jim pomůže získat zbrojní pas, aby se mohli podobným atakům bránit. Nicméně Ústředí muslimských obcí jej už odvolalo a vyloučilo.

‚Konečně jim to někdo vrátil, ne?‘ Vypátrali jsme autory komentářů schvalujících útok na Novém Zélandu

Číst článek

Jak to vidí vlastenci

A dále: prezidentem vyznamenaný politolog Zbořil se věnoval hlavně kritice termínu pravicový extremista. A z SPD odpadlý poslanec Volný zase soudil, že čin ve městě Christchurch je holt prostě důsledkem islámského extremismu.

Který samozřejmě způsobil v posledních letech řadu krvavých činů, páchá je ale poměrně úzká vrstva fanatických radikálů z celkového počtu asi dvou miliard vyznavačů islámu. Které by autoři zmíněných vyjádření na webu viděli asi rádi kompletně zlikvidované.

A když se ozval ministr vnitra s tím, že bude policie původce nenávistných výkřiků dohledávat, rozčílilo to kohosi na stránkách serveru vlasteneckenoviny.cz, Jana Hamáčka označil termíny „socanský gestapák a islamofil“ a obzvlášť mu vadil pojem „schvalování“, evokující prý éru heydrichiády. Jenomže „schvalování trestného činu“ je zkrátka právnický terminus technicus.

Stíhání stižených

A zatímco nadávání ministrovi snad na stíhání není, jiné výroky patrně ano. Konec konců ti, kdo před dvěma lety navrhovali poslat etnicky různorodé prvňáčky z teplické základky do plynu a podobně, přece obviněni byli.

Jistě padne námitka, že stíhání lidí nenávistí stižených nic neřeší. Což je asi pravda a nikdo si z toho bůhvíjaké výsledky do budoucna nemaluje. Ale neznamená to, že společnost a tedy i stát má projevům po násilí volajícího extremismu jenom přihlížet.

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme