Obuvnickou firmu Botas odkoupil zlínský podnik Vasky. Legendární tenisky promění novým designem

Zlínská obuvnická firma Vasky koupila značku Botas. Ve středu to sdělila mluvčí společnosti Vasky Aneta Zenkerová. Cenu společnost nezveřejnila. Obuv pod názvem Botas se vyráběla ve Skutči na Chrudimsku od roku 1963. Firma je od letoška v likvidaci, podle vedení podniku za to mohlo zdražení energií a materiálů pro výrobu, výpadek exportu do Ruska a dalších teritorií kvůli válce na Ukrajině i nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.

Zlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legendární výrobce sportovních bot Botas končí

Domluva koupě trvala několik týdnů. Při tom vznikala nová kolekce ve spolupráci značek Vasky a Botas, která je od středy v prodeji (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Zakladatel zlínské společnosti Václav Staněk již dříve uvedl, že firma Vasky má o značku Botas zájem, připravila i akci s prodejem zlevněných párů svých bot a z výtěžku chtěla značku Botas koupit. Podle spolumajitele Botasu Františka Nestávala však bylo zájemců více. 

Staněk ve středu řekl, že by rád zachoval ve Skutči zhruba 15 pracovních míst a že by tam měla vzniknout v jiných prostorách šicí dílna. Pro nové majitele značky Botas to nebude jednoduché z hlediska výrobních kapacit.

„Budeme muset rozšířit výrobu, nebo hledat kapacity externě v České republice. Boty se budou vyrábět ve stejných výrobních podnicích, ve kterých se vyrábějí Vasky, ale bude se jednat o dvě oddělené značky, které budou mít své prodejní kanály oddělené. Budeme dávat botasky na web Vasek, ale budeme se snažit budovat značku Botas i vlastními kanály,“ popsal ve středu Staněk.

„‚Byl bych rád, kdybychom do pěti měsíců byli schopni mít naskladněný základní sortiment od Botasu, nicméně věřím, že to bude dříve.‘“

Václav Staněk

„I když českým internetem a médii projela vlna nejistoty, po celou dobu jsme jen řešili detaily obchodu. Důvěru, kterou do nás zákazníci vložili, jsme od začátku brali jako obrovský závazek,“ dodal Staněk.

Spolupráce značek

Domluva koupě trvala několik týdnů. Při tom vznikala nová kolekce ve spolupráci značek Vasky a Botas, která je od středy v prodeji.

„Kolaborace bot Vasky a Botas zatím bude vznikat pod rukama ševců a šiček ve Zlíně. Zákazníci se mohou těšit na původní i redesignované modely botasek. Jelikož výroba v následujících měsících teprve započne, zákazníci si na botasky budou muset ještě chvíli počkat,“ uvedla firma Vasky.

Záchrana legendárních Botasek? Výroba by se mohla přesunout do Zlína

Číst článek

„Botas je českou obuvnickou legendou. Neměla by ale žít ve stínu své dřívější slávy. Je načase ukázat, že botasky mají i dnes co nabídnout,“ uvedl Staněk.

Obuvnická firma Botas dosáhla v roce 2021 zisku po zdanění 7,676 milionu korun. Rok předtím skončila ve ztrátě 2,930 milionu. Tržby z prodeje výrobků a služeb se v roce 2021 meziročně zvýšily o 55 procent na 39,33 milionu korun.

Výsledky roku 2021 ale byly výrazně ovlivněny odprodejem nepotřebných nemovitostí. Běžnou činností by společnost skončila v malé ztrátě. Loňské výsledky zatím společnost nezveřejnila.

Útlum po roce 1989

Původně se firma jmenovala Botana a vznikla v roce 1949 sloučením menších znárodněných podniků ze Skutče a okolí. Značka Botas je spojením slov bota a Skuteč. V 90. letech společnost měla obraty i ve stovkách milionů korun, ale někdy i ztráty desítky milionů korun.

OBRAZEM: Otisk baťovského světa Zlíně. Prohlédněte si srovnání, jak dnes vypadají budovy Tomáše Bati

Číst článek

Vrchol produkce přišel v polovině 80. let, kdy továrna vyráběla přes 2,5 milionu párů bot ročně. Po listopadu 1989 ale přišel útlum, zejména v někdejším Sovětském svazu a dalších zemích východního bloku.

Několik let ještě pomáhaly továrně zachovat prosperitu zakázky pro slavné světové značky jako Puma, Jofa, Bauer, Adidas nebo Solomon, ty ale nakonec přesunuly svou výrobu do asijských zemí, které mohly nabídnout lacinější pracovní sílu.

Městské botasky firma vyráběla od roku 2009, na kolekcích Botas 66 podnik deset let spolupracoval s designéry, kteří na každou sezonu připravovali nové modely. Číslo odkazuje na rok 1966, kdy botasky získaly po stranách jeden široký pruh, který ho odlišuje od jiných značek.

Ještě v roce 1991 podnik zaměstnával 2400 lidí, o deset let později měl o polovinu méně pracovníků. Do současnosti pak klesl počet pracovníků na sedm desítek. Jediným akcionářem Botasu byla společnost Benal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme