Rusové vyslechli rodiny podezřelých z útoku u Moskvy. Na vyšetřování dohlíží tádžický prezident

Ruští vyšetřovatelé v úterý v Tádžikistánu vyslechli rodiny čtyř mužů obviněných z pátečního teroristického útoku v koncertní hale v Krasnogorsku na okraji Moskvy. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři tádžické bezpečnostní zdroje, podle kterých na vyšetřování osobně dohlíží tádžický prezident Imomali Rachmon.

Dušanbe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé zapalují svíčky před budovou koncertní síně v Krasnogorsku

Lidé zapalují svíčky před budovou koncertní síně v Krasnogorsku | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Ruské úřady o víkendu informovaly, že v souvislosti s pátečním masakrem zadržely 11 lidí, včetně čtyř mužů, kteří se podle vyšetřovatelů bezprostředně účastnili útoku.

Podezřelí Dalerdžon Mirzojev, Muchammadsobir Fajzov, Šamsidin Fariduni a Sajdakrami Račabalizoda byli v neděli předvedeni k soudu, který na ně uvalil vazbu. Média tvrdí, že policisté přivedli muže k soudu ve stavu svědčícím o tom, že byli mučeni.

Historička Kolenovská: Po útoku v Krasnogorsku asi přijde mobilizace, mluví se o obnově trestu smrti

Číst článek

Ve vazbě jsou od pondělí také tři další Tádžikové, kteří se podle vyšetřovatelů podíleli na přípravách útoku. Ten si podle poslední bilance vyžádal nejméně 139 mrtvých a přes 180 zraněných.

Rodiny zmíněné čtveřice podezřelých v úterý tádžické bezpečnostní složky převezly z měst Vachdat a Gissar do metropole Dušanbe. Další podrobnosti o výslechu zdroje neuvedly.

K zodpovědnosti za páteční útok se opakovaně přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), která zveřejnila i záběry pořízené útočníky během vraždění lidí. Ruští představitelé v čele s prezidentem Vladimirem Putinem však naznačují souvislost teroristické akce s Ukrajinou, která jakýkoliv podíl na útoku v Krasnogorsku odmítá.

Agentura AFP poznamenala, že státy Střední Asie, zejména regiony sousedící s Afghánistánem, jsou častým místem původu bojovníků IS. Tisíce tamních občanů od roku 2010 odešly do Sýrie a Iráku. Dušanbe pravidelně upozorňuje na nárůst aktivity islamistických skupin podél své více než tisícikilometrové hranice s Afghánistánem a pořádá protiteroristická cvičení s ruskou a čínskou armádou.

V Tádžikistánu se zároveň odehrálo několik útoků IS, přičemž tuto hrozbu ještě podpořilo převzetí moci v Kábulu islamistickým hnutím Tálibán v roce 2021. Podle prezidenta Rachmona se od roku 2015 ke skupině Islámský stát připojilo na 2300 Tádžiků.

„Během posledních tří let spáchalo 24 našich občanů teroristické činy v deseti zemích. Počet mladých lidí, kteří se přidali k teroristickým organizacím, včetně IS, se zvýšil,“ uvedl letos na začátku března prezident, který stojí v čele Tádžikistánu už od roku 1992.

Vazba za pronájem bytu

Moskevský soud také v úterý uvalil vazbu na již osmého muže středoasijského původu, jmenovitě Ališera Kasimova. Kasimov pronajal byt jednomu ze čtyř předpokládaných útočníků, oznámila ruská a zahraniční média. 

Kasimov se narodil v Kyrgyzstánu, má však ruské občanství. U soudu prohlásil, že nevěděl, že pronajímá byt teroristům, plány útočníků neznal a byt pronajal přes inzertní server Avito. Další jednání soudu se pak na žádost vyšetřovatele odehrálo za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti.

Teror v Moskvě nikdo nečekal, tvrdí komentátor. Putinovy lži o vině Ukrajiny prý Rusové ‚sežerou‘

Číst článek

Kasimov je podle agentury RIA Novosti k pobytu přihlášen v jedné ze čtvrtí Krasnogorska a má pronajatou kavárnu v byznys centru Crocus City Hall, kde se nachází i koncertní síň, v níž se útok odehrál.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí připustil, že teroristický útok v Krasnogorsku spáchali radikální islamisté. Putin ale znovu vyslovil podezření, že si tento zločin mohlo objednat ukrajinské vedení. Ukrajina opakovaně odmítla jakýkoli podíl na pátečním útoku.

Putinův mluvčí v úterý odmítl říci, zda Kreml opravdu věří v přímé spojení mezi ukrajinským vedením a teroristy z řad islamistů. „Nemám co dodat k tomu, co už bylo řečeno,“ řekl Dmitrij Peskov podle agentury Reuters a poznamenal, že vyjádření ruských představitelů se opírala o předběžné poznatky.

Peskov podle agentury TASS uvedl, že dokud vyšetřování neskončí, úřady nemohou komentovat možná spojení teroristů. „To si mohou dovolit komentátoři a analytici, ale dokud pokračuje vyšetřování, tak oficiální představitelé si nemohou dovolit nějaké prohlášení v tomto směru,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme