Rozsudek ukázal část příjmů webu AC24. Google tvrdí, že reklamu stáhl, na stránce se ale stále zobrazuje

Náhled stránky AC24.cz | Zdroj: printscreen AC24.cz

Česko po začátku války na Ukrajině začalo řešit problematiku šířených konspirací a dezinformací tím, že zakázalo fungování vybraných webových stránek, které se měly na jejich rozšiřování podílet. Mezi nimi i web AC24.cz Ondřeje Geršla, na kterém se mixují mimo jiné i nejrůznější konspirační zprávy. Podle rozhodnutí Městského soudu v Praze bylo blokování webu v rozporu s evropskými pravidly. Spor ale dává také nahlédnout do financování stránky.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dezinformační weby, alternativní či konspirační média – dvacítku z takto označených webových stránek mobilní operátoři a sdružení NIX.cz na začátku války na základě výzvy vlády a vojenské rozvědky v roce 2022 zablokovaly.

Blokování dezinfowebů je v pořádku, tvrdili ministři. Podle soudu ale šlo o porušení evropských pravidel

Číst článek

Provozovatelé těchto webů se jen zřídka rozhodnutí bránili, protože se často skrývají v anonymitě. Výjimku představuje provozovatel webu AC24.cz Ondřej Geršl, který skrze svou společnost zažaloval T-Mobile, jenž ho prý podle žaloby blokací poškodil. Obvodní soud pro Prahu 4 žalobě nevyhověl, ale městský soud v březnu rozhodnutí zrušil. Blokací stránky podle něj společnost T-Mobile porušila pravidla o síťové neutralitě.

Dosud vynesené rozsudky zároveň nabízejí alespoň částečný vhled nejen do toho, na čem podobné stránky vydělávají, ale nově i do toho, jaké částky na svůj provoz jsou schopné získat.

Není tajemstvím – v minulosti o tom ostatně server iROZHLAS.cz opakovaně informoval – že příjmy těchto webů pocházejí především z návštěvnosti, kterou mohou jejich provozovatelé zpeněžit skrze nejrůznější reklamní systémy.

A právě omezení návštěvnosti mělo podle advokátní kanceláře, která web AC24 před soudem zastupuje, poškodit nejvíce.

Konspirátoři na prodej. Na dezinfowebech sledují čtenáře desítky reklamních systémů

Číst článek

„Blokace poškodila našeho Klienta významně s ohledem na skutečnost, že samotnou blokací došlo ke snížení počtu návštěvníků webu. Po odblokování měla návštěvnost vzestupnou tendenci,“ vysvětluje v odpovědi za advokátní kancelář Adam Císařovský.

Jak vyplývá z dokumentů, které advokáti u soudu předložili a které cituje vynesený rozsudek (k přečtení na konci článku), jeho příjmy pochází z velké části z reklamy u americké společnosti Google, od které stránka získává měsíčně nižší desítky tisíc korun. Jestli částky odpovídají a jaká tedy vznikla blokací webu přesně škoda, ale nechtěla advokátní kancelář komentovat, protože „otázka ušlého zisku bude ještě předmětem dalšího soudního přezkumu“.

Společnost Google uvádí, že některé druhy dezinformací, jako ty týkající se voleb, onemocnění covid-19 či změny klimatu, ve svých službách potírá. Ve zprávě o bezpečnosti reklamy za loňský rok společnost uvedla, že pro porušení pravidel odstranila reklamy z téměř 400 tisíc webových stránek.

Redakce se Googlu ptala konkrétně i na web AC24, společnost ve stručné odpovědi uvedla, že zobrazování inzerátů skrze svou reklamní síť na této stránce pro porušení podmínek zablokovala. V době vydání článku se nicméně reklamy ze sítě Google Doubleclick na stránce stále zobrazovaly.

Desítky tisíc měsíčně

Reklamní systém společnosti Google ale není jediný, který se na webu AC24 nachází. Svou návštěvnost web zpeněžuje i skrze další zhruba desítku tuzemských a zahraničních reklamních systémů. O těch se ale rozsudky zmiňují jen velmi zkratkovitě nebo vůbec.

Antivirus: Za levné nákupy platíte i soukromím, pomůže extra e-mail nebo smazat aplikace

Číst článek

Na stránce AC24 pak mají kód pro zobrazování reklamy i další technologické společnosti, například kyperská Geozo, Facebook od společnosti Meta či LinkedIn, který zase provozuje firma Microsoft. Zda a jaké prostředky web díky těmto systémům vydělává, není z rozhodnutí soudu jasné.

Rozhodnutí nicméně naznačuje, že provozovatel webu měsíčně na online reklamě získával menší či střední desítky tisíc korun.

Jak server iROZHLAS.cz už před časem upozornil, skripty, které stránky k zobrazování reklamy využívají, slouží zároveň ke sběru informací o jejich návštěvnících. Ty pak končí v databázích technologických firem mimo Evropu, kde často chybí legislativa o ochraně soukromí jako GDPR.

Reklama na dezinfowebech

Server iROZHLAS.cz před dvěma lety provedl analýzu i dalších stránek označovaných jako dezinformační. U nich je počet sledovacích reklamních nástrojů velmi podobný a neliší se příliš ani jejich skladba.

Nebezpečné produkty i podvodné inzeráty. Google loni zablokoval nebo odstranil přes 5,5 miliardy reklam

Číst článek

Právě kvůli tvrzením o vysokých příjmech konspirátorů z provozů jejich webů vymýšlel stát opakovaně strategii, jak tomuto byznysu bránit. Pravidelně se vrací nápad na odstřižení těchto stránek od inzercetřeba alespoň od té státní. K čemuž už podle ministerstva pro místní rozvoj částečně došlo.

Nejvýraznějším zásahem ale byla jejich úplná blokace na jaře 2022. A to na základě nejprve výzvy vlády, kterou následoval i dopis vojenského zpravodajství. Mělo jít o prevenci před šířením „nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží agresorovi k obelhávání a manipulování obyvatel České republiky“ krátce po zahájení ruské agrese proti Ukrajině.

Zpravodajci přitom v dokumentu, který už iROZHLAS.cz dříve zveřejnil, ujišťovali, že blokací poskytovatelé internetu neporuší evropské nařízení o síťové neutralitě. „Stát má právo bránit svou integritu proti dezinformacím, jimž jsou vystaveni jeho obyvatelé,“ psalo Vojenské zpravodajství v dopise. Jak ale konstatoval v březnu soud, k porušení síťové neutrality došlo.

Nejsme nejpravdomluvnější

Ondřej Geršl navíc – podle jeho advokátů – trvá na tom, že nepravdivé informace nešíří. Reagoval tak na dotazy serveru iROZHLAS.cz. „Náš klient si je vědom toho, že jeho web je někým označován za dezinformační, s tímto označením v žádném případě nesouhlasí. Nepravdivý a konspirační obsah náš klient vědomě nešíří,“ napsal Císařovský s tím, že Geršl ale podobný názor nikomu neupírá, pouze nesouhlasí s tím, aby mu kvůli tomu někdo blokoval web.

Byl to ale přitom sám Geršl, který v rozhovoru pro americký server CodaStory.com přiznal, že falešným informacím se jeho stránka nevyhýbá. „Podívejte se, náš web není nejpravdomluvnější nebo nejdůvěryhodnější. Nechceme, aby naši čtenáři byli závislí pouze na jednom zdroji informací. Měli by si být schopní srovnávat informace z více zdrojů,“ řekl.

Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 4, který jmenuje příjmy z reklamy na webu AC24.cz:

Jan Cibulka, Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme