Někdy se vyplatí vypovědět smlouvu a zaplatit pokutu než mít zvýšenou cenu energií, říká analytička

Od příštího roku budou ve státním rozpočtu chybět dotace na poplatky za obnovitelné energie a regulování služeb, což se markantně projeví na cenách. Lidé by si měli opravdu dát pozor, s kým uzavírají smlouvu a jakou nabízí cenu. Hodně expertů radí v současné nejisté době nefixovat cenu na dlouhou dobu. Někdy se i vyplatí od smlouvy odejít a zaplatit pokutu než platit zvýšenou cenu energií, radí Jana Klímová v rozhovoru pro Radiožurnál.

Život k nezaplacení Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Klímová

Jana Klímová | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

Podle návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok, který projednává v prvním čtení sněmovna, budou chybět dotace na poplatky za obnovitelné energie a taky pro regulované služby. Co to pro ceny energií znamená?
Chybějí tam, ale část na ty obnovitelné zdroje tam zůstala, akorát je velmi výrazně pokrácena. Ta dotace klesla asi o 14 miliard oproti letošnímu roku. To pro nás znamená, že se to určitě projeví v cenách energií, které uvidíme na svých fakturách, které platíme každý měsíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Jana Pokorného s ekonomickou analytičkou Janou Klímovou

A pokud jde o poplatky za obnovitelné zdroje, tak vláda už oznámila, že se od ledna vrátí opět na účty jednotlivých spotřebitelů. Tam je limit 600 korun za každou spotřebovanou MWh za rok.

To znamená, že pro průměrnou rodinu s průměrnou spotřebou elektřiny zhruba 1800 korun za rok navíc, protože od října roku 2022 to za nás platila vláda.

A také už nebudou dotace. To byla také součást vládní pomoci v energetické krizi, která začala koncem roku 2022. A to se může promítnout tak, že se zvýší regulované služby, které platíme v cenách elektřiny, ale také plynu. A tady zatím nebylo zveřejněno Energetickým regulačním úřadem, o kolik se ty regulované služby a ceny od ledna zvýší.

Jsou tady určité předpoklady, že by tam mohlo dojít k nárůstu třeba o 20 nebo 30 procent. Ale pozor, to neznamená, že se automaticky o tolik každému zvýší cena, protože tyto regulované složky té ceny celkového účtu, který máme každý měsíc za elektřinu a plyn, tak tvoří jenom menší část té cenu a ta větší část je cena té samotné komodity.

A to, jak víme, tak tyto ceny klesají a budou klesat od ledna, takže ten případný nárůst, ke kterému určitě dojde, by se měl vykompenzovat.

Vláda přijala klimaticko-energetický plán. Podíl obnovitelných zdrojů energie má vzrůst na 30 procent

Číst článek

Z reakcí opozičního hnutí ANO se zdá, že jejich experti si už leccos dokázali vypočítat a oni soudí, že lidem stoupnou náklady na energie až o 5000 korun za rok.
Já jsem to také slyšela od Aleny Schillerové, od šéfky poslanců hnutí ANO. A to je opravdu hodně velká částka. Není úplně jasné, jak k tomuto propočtu došli, ale pokud si tedy vezmeme, že třeba průměrná domácnost platí za elektřinu za rok kolem 20 000 korun, tak pak těch 5000 by byl zhruba čtvrtinový nárůst.

A to tedy je v té celkové ceně opravdu hodně. Já jsem takto velký nárůst od žádných energetických expertů, ani od dodavatelů, kteří dělají propočty, neviděla.

Ale je možné, že někomu tak to může opravdu stoupnout. My se tady pořád bavíme o nějakých průměrech, ale tam opravdu klíčový vliv na celkovou cenu elektřiny i plynu má ta samotná vlastní komodita. Tady bude záležet jakého má kdo dodavatele a za kolik kupuje tu samotnou komoditu.

Dá se těm eventuálním zvýšením nějakým způsobem předejít?
Určitě ano. A lidé by si měli opravdu dát pozor, s kým uzavírají smlouvu, s jakým dodavatelem a jakou nabízí cenu. A zároveň je velmi populární cenu fixovat na nějakou dobu.

Dušek: Potřebujeme lepší vzdělání, stavební normy a trh práce. Ne vybírat obory jako na stranické schůzi

Číst článek

A musím říct, že tedy hodně expertů radí v současné nejisté době nefixovat cenu dlouhou dobu, třeba tři roky, ale když už, tak nejlépe rok dva.

A tady je samozřejmě klíčové si pohlídat, jaká je cena v ceníku. Jestli někdo třeba nemá zafixovanou vysokou cenu ještě z roku 2022, než začaly platit i vládní stropy, které od ledna zřejmě na 99,5 procenta platit nebudou.

Experti uvádějí, že nejpozději od ledna 2024 skončí vládou nastavené cenové stropy energií. Tedy ten stav, kdy za zákazníky část ceny platil stát. Když si zákazníci v těch časech, kdy ty ceny byly vysoko a bylo to drahé, zafixovali cenu na delší dobu, tak ty by mohlo čekat takové cenové překvapení nemalé.
Ano, určitě, protože ty stropy platily právě na tu samotnou komoditu, tedy na cenu za elektřinu. Služby v tom nebyly regulované a než začaly platit i stropy, tak řada dodavatelů, včetně těch největších na trhu, měla u elektřiny cenu nad stropem o 50 procent.

Takže pokud ji někdo má zafixovanou, tak mu ta cena může od ledna vyskočit až o 50 procent. A to by samozřejmě mělo velký dopad, protože ta komodita právě dělá v té celkové ceně tu drtivou většinu.

Takže by se hypoteticky mohlo vyplatit takovou smlouvu vypovědět, byť s pokutou? A přejít k někomu, kdo to dává levněji?
Ano. První krok je samozřejmě jednat se svým dodavatelem. Ostatně asi před 14 dny k tomu vydal i výzvu samotný Energetický regulační úřad, který zjišťoval, jak vlastně jsou na tom spotřebitelé s cenami. A zjistil, že ještě čtyři procenta domácností a podnikatelů má ceny, které jsou zafixovány nad stropem i po lednu 2024.

A právě vyzývá, aby spotřebitelé jednali se svými dodavateli o možnosti buď bez pokuty přejít na nějaký jiný tarif, nebo jiný ceník. Což třeba nabízí jeden z největších dodavatelů, polostátní ČEZ, ale zároveň chce, abyste si tu cenu potom fixovali na delší dobu, což je otázka, jestli to je výhodné.

Kvůli úspornému balíčku vládě nezbyl čas na důslednější reformy, říká člen NERV Dušek

Číst článek

A je to vlastně pod hranicí toho stropu.
Je to pod hranicí stropu. Ale ne moc. Ono to bude postupně klesat v dalších letech, ale ten příští rok to pod hranicí stropu moc nebude. V současné době je k dispozici řada dalších nabídek, a je tedy potřeba se opravdu podívat, jestli se vám vyplatí zaplatit pokutu. Protože u některých dodavatelů nejsou ty pokuty za předčasný odchod tak drastické, jako může být to, co byste zaplatili, kdybyste tam zůstali. 

Ty pokuty se pohybují v řádu tisíců jednotek?
Ano, v řádu tisíců. Někdo má třeba fixní pokutu. Jsou dodavatelé, kteří mají, že za předčasné ukončení smlouvy zaplatíte okolo 6000 korun. Někteří dodavatelé to mají nastavené, že zaplatíte 150 korun za každý měsíc, kdy nedočerpáte tu fixovanou dobu.

Tři sta občanů se soudí s českým státem. Klimatická žaloba žádá plnění závazků Pařížské dohody

Číst článek

Takže dobrá rada zní počítat, počítat, anebo si to nechat spočítat a podle toho konat. Ale kdo je pod tím stropem momentálně? Kdo si to zafixoval pod strop, nemusí dělat nic, nebo nemá dělat nic?
Samozřejmě může hledat třeba ještě nižší nabídku. Pokud má třeba velkou spotřebu elektřiny, vytápí například rodinný dům, tak se mu může vyplatit odejít z nějaké současné ceny. Někteří dodavatelé vlastně ohlásili další pokles cen ještě teď, myslím, že od prvního listopadu. Takže určitě se vyplatí se to znova prostudovat.

Jan Pokorný, trs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme