Exšéf poslanců ODS Marek Benda opět uhájil mandát díky kroužkům od voličů
Občanský demokrat Marek Benda, který od svých 21 let pracuje v politice, nakonec křeslo ve sněmovně uhájil. Přestože na pražské kandidátce ODS figuroval až na desátém, v podstatě nevolitelném místě, dokázal nemožné.
Čtyřiačtyřicetiletému Bendovi pomohla i vlastní kampaň za zhruba 200 tisíc korun, ve které vyzýval voliče, aby ho kroužkovali.
Preferenční hlasy ho tak z desátého místa posunuly v kandidátce až na čtvrtou pozici. Ta jako poslední zajistila v Praze ODS místo ve sněmovně.
Za cestou Marka Bendy z nevolitelného místa na kandidátce do sněmovny se ohlíží Alžběta Havlová
Benda získal přes 5300 přednostních hlasů. V podstatě se mu povedl podobný úspěch jako v posledních sněmovních volbách v roce 2010, kdy kandidoval až ze 17. místa.
Marek Benda studoval matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, kterou ale kvůli revolučním událostem nedokončil. Kvůli práci v politice nedodělal ani pozdější studia filosofie.
V roce 2008 absolvoval magisterské studium práv na Západočeské univerzitě v Plzni. Získal tam i titul doktora práv, diplom ale kvůli známé aféře s „rychlodoktory" nepřevzal a titul neužívá.
Do sněmovny se kromě Marka Bendy vrátí třeba předsedové ČSSD Bohuslav Sobotka, KSČM Vojtěch Filip a TOP 09 Karel Schwarzenberg a také předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.
Poslancem zůstane bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) i jeho stranický kolega a exministr zdravotnictví Leoš Heger. Stejně zůstává poslancem bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) a jeho stranický kolega z ministerstva dopravy Zbyněk Stanjura. Poslanci budou nadále i bývalí ministři spravedlnosti z ODS Jiří Pospíšil a Pavel Blažek.