V českém hokeji chybí peníze úplně všude
Český hokej trápí jedna nemoc. Jmenuje se nedostatek peněz. A tento problém se objevuje úplně všude. Tak například předposlední extraligový mistr z Karlových Varů si ještě loni v době ekonomické krize pochvaloval, jak je stabilně zajištěn. Nyní, o rok a půl později, chce Energii nové vedení města snížit dotaci z městského rozpočtu oproti loňsku o jeden a půl milionu korun a na západě Čech už se mluví o stěhování do Sokolova, či prodeji extraligové licence.
Peníze v hokeji v jiné rovině a o soutěž níž. Generální manažer Ústí nad Labem Robert Kysela si v polovině ledna po výhře 10:1 svého mužstva nad Znojmem postěžoval, že v první lize jsou jenom dva profesionální týmy, čímž je úroveň soutěže zdevalvována.
Při té příležitosti zmínil mistr světa z Vídně v šestadevadesátem současné či minulé ekonomické problémy Havířova a Tábora a v tomto kontextu vyjádřil přání po změně systému soutěží.
„Určitě systém extraligy, 1. ligy a 2. ligy volá po změně, radikální změně. Ono to není vidět, ale už i 1. liga se dělí na bohaté, chudé a téměř bankrotující týmy. Ve 2. lize je velký propad mezi moravskou a českou skupinou,“ částečně souhlasí s ústeckým generálním manažerem jeho kolega z Havířova Martin Potočný.
V čem ovšem nepanuje mezi oběma klubovými funkcionáři shoda je pohled na Znojmo a jeho roli v první lize.
„Tam to dělají naprosto výborně, ví co dělají. Mají vyrovnaný rozpočet, nikomu nic nedluží, ekonomika klubu je v sinusoidě, což ví všichni ekonomové. Pamatuji si, že jsme jezdili do Ústí nad Labem, kde byla hnusná, špinavá hala a dneska se jim zaplaťpánbůh daří.
Úhel pohledu Martina Potočného nás tedy opět vrací k požadované změně systému soutěží a to obzvlášť v kontextu posledních událostí, kdy se např. ve Vrchlabí do konce února musí rozhodnout, zda se bude v podkrkonoší chodit i nadále na první ligu anebo, a to v tom lepším případě, na některou z nižších soutěží.
„Vůbec se nebojme toho, aby se střídaly ty týmy, aby byly větší baráže mezi 1. a 2. ligou, mezi 1. ligou a extraligou. Prostě aby ty vyšší soutěže hrály týmy, které na to mají. Není přece degradující hrát soutěž níž, když na to město v danou chvíli nemá,“ naznačuje možnou budoucí cestu k zatraktivnění a hlavně zkvalitnění soutěží Martin Potočný.
Podle něj současný model první ligy postrádá trochu smysl. Do extraligy se s výjimkou Ústí a Chomutova nikdo dvakrát nežene, velká většina prvoligových celků jsou jen farmy těch extraligových,
Neatraktivitu soutěže podtrhují i čísla návštěvnosti, kdy se skoro polovina klubů nedostane v domácích zápasech ani na tisícovku diváků.
„Nedivme se, že 2. liga na Moravě je průměr návštěvnosti patnáct set až dva tisíce diváků. Ty lidi prostě chtějí chodit na atraktivní zápasy typu derby v blízkosti okolí. Nechtějí chodit na zápasy, které nejsou vypjaté,“ uzavírá Martin Potočný, který má k současné situaci co říct.
Před rokem Havířov zkrachoval a potupně z první ligy odstoupil v rozehrané soutěži. Dnes rok poté, kdy padlo i první obvinění, hraje klub jen druhou ligu a pouze s odchovanci. Ale s vyrovnaným rozpočtem a třešinkou na dortu v podobě víc než pětitisícové návštěvy na derby s Orlovou.