Bureš: Neřízený bankrot Řecka by byl nebezpečím pro celou Evropu
Zítra začínající summit skupiny G20 bude hlavně o eurozóně. Tvrdí to zástupci vlivného think-tanku European Council on Foreign Relations. Cílem bude návrat důvěry v mezinárodní společenství.
Ta poté, co se řecký premiér Papandreu rozhodl uspořádat referendum o zahraniční pomoci, utrpěla hluboký šrám. Na to vzhledem k těsnému propojení globální ekonomiky doplácejí všechny země světa.
A právě toho podle některých hlasů Řekové zneužívají - berou si svět jako rukojmí a snaží se vyjednat si co nejlepší podmínky záchrany. V době finanční krize jsme slýchali o morálním hazardu - firma spoléhala na to, že by její pád ohrozil systém, a že ji tak ostatní nenechají padnout. Ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš ve Světě o deváté poznamenal, že v případě Řecka to ale platí jen částečně.
„Není to ale úplně stejný případ. Morální hazard má u země jiný problém a většina evropských politiků si již byla schopna přiznat, že Řecko všechny své dluhy nesplatí. Svým způsobem se teď snaží vyřešit to, jak uřídit bankrot tak, aby nezpůsobil finanční nákazu.“
Hlasy, že by se Řecko mělo nechat zbankrotovat, vyloučit z eurozóny, nechat svému osudu se množí. „Avšak nechat Řecko svému osudu je poměrně nebezpečný scénář, protože zavání neřízeným bankrotem, kdy stát nebude schopen splácet své závazky a v reakci na to padne většina finančních institucí v zemi a běžní Řekové přijdou o velkou část svých úspor,“ zdůraznil Bureš.
Hrozba bankovních runů a finanční krize napříč Evropou
Takové řešení by pak podle něho mohlo iniciovat finanční krizi napříč eurozónou, napříč evropským finančním sektorem.
„Protože lidé v Portugalsku, či Irsku, pokud by viděli, že model je nastavený tak, že nesolventní stát neschopný splácet závazky znamená ztrátu úspor, mohlo by to zadělat na bankovní runy, na problémy v nejslabších finančních sektorech eurozóny a dostalo by se to do fáze, která by byla pro politiky už těžko řiditelná,“ upozornil Jan Bureš.
Nevěří, že by se dalo případné rozštěpení eurozóny dělat řízeně. „V tuto chvíli souhlasím s odpůrci eura, že koncept eurozóny byl zpočátku nastaven špatně, myslí. Že cesta zpátky není jednoduchá.“
„Z mého pohledu je nutné, aby Řekové od referenda buď ustoupili, nebo výrazně urychlili jeho přípravy. A aby klesla politická nejistota ohledne Řecka, protože je nutné, aby oproti evropským politikům stál rozhodný a seriozní partner,“ konstatoval ve Světě o deváté ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.