Bělochy v Británii nahrazují přistěhovalci, tvrdí studie. Vědci varují před rozdělením společnosti

Běloši rychle mizí z některých oblastí Velké Británie, nahrazují je přistěhovalci. Vyplývá to z nové studie skupiny vědců vedené Tedem Cantlem. Odborníci před tímto trendem varují. Mohl by podle nich výrazně prohloubit segregaci části populace a znesnadnit integraci přistěhovalců do společnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migrace (ilustrační foto)

Migrace (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Profesor Ted Cantle se svým týmem zjistil, že za deset let vzrostl téměř čtyřikrát počet volebních okrsků, ve kterých tvoří většinu voliči přistěhovaleckého původu. Přišel na to porovnáním dat z průzkumů z let 2001 a 2011.

Stejný trend přitom podle všeho stále pokračuje. Nemůže za to jen rostoucí počet imigrantů, ale také to, že se bílí Britové stále častěji stěhují z oblastí, které jsou etnicky bohaté.

Cantle spolu s dalšími kolegy přitom varuje, že taková situace je pro společnost nebezpečná, protože se tím prohlubuje segregace a v sociálně vyloučených skupinách se daleko častěji rozmáhají radikální názory a nenávist.

Profesor Ted Cantle je jednou z největších britských kapacit v oblasti multikulturních vztahů a integrace do společnosti. Označení bílí Britové zvolil odborník čistě pro orientaci a nechtěl tím v žádném případě podporovat jakoukoliv rasovou nenávist.

Výsledky z pohledu celého Spojeného království nejsou nijak alarmující. Například v Anglii se celkově za posledních deset let počet bílých Britů snížil z asi 90 na 80 procent a města, která mají tradičně nízký počet imigrantů, si drží vysoký podíl bílého obyvatelstva.

V některých mikroregionech a konkrétních městech je ale situace horší. Podle studie obecně platí, že čím více přistěhovalců v oblasti bylo už dříve, tím rychlejší odliv bílého obyvatelstva je.

Největší rozdíl zaznamenal Cantle se svým týmem ve městě Slough nedaleko Londýna. Při porovnání záznamů z let 1991 a 2011 zjistil, že za dvacet let se snížilo zastoupení bílých Britů o téměř polovinu. Z 58 na 34 procent. V některých londýnských čtvrtích pak v současné době tvoří běloši asi jen desetinu obyvatel.

Příčiny? Vyšší porodnost i ekonomická migrace

Co může být důvodem přesunů bílého obyvatelstva? Studie se příčinami takového chování přímo nezabývá. Podle Cantela ale může za vrůstajícími počty přistěhovalců v některých oblastech stát například vyšší porodnost. Mnoho lidí mu také řeklo, že se zkrátka necítí dobře ve městě, kde začalo dramaticky přibývat přistěhovalců, a proto se rozhodli odejít.

Zájem migrantů o Británii trvá. Od jara do jara tam přišlo o 327 tisíc lidí víc, než se odstěhovalo

Číst článek

Cantle ale upozornil, že to není jediný důvod. Důležitou roli hraje také ekonomická migrace a touha bohatší části obyvatelstva po životě na venkově.

Vláda by podle vědců měla začít propagovat výhody života v etnicky bohatých čtvrtích, aby z toho, co se nyní může zdát jako nevýhoda, udělali pozitivum. Důležité je podle nich také to, aby děti chodily do společných škol, protože to je pro obě strany přínosné.

Tato problematika by mohla být do budoucna ještě palčivější. Po referendu o brexitu, ve kterém si Britové odsouhlasili odchod z Evropské unie, totiž dramaticky vzrostl počet nenávistných útoků proti přistěhovalcům, mimo jiné i proti Polákům.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme