Daniel Prokop uvedl, že je třeba, aby gymnázia, která mají čtyřletý i víceletý obor, otevřela co nejvíce čtyřletých tříd a je nutné omezit extrémní specializaci středních odborných škol.
Nejde jen o stroje, Střední průmyslová škola strojnická má podle ředitele 240 výkonných počítačů. „Každý počítač spotřebuje zhruba 300 a někde i 500 wattů, to je velká spotřeba a nelze to omezit.“
Zejména v Praze si letos mnozí uchazeči o studium na středních školách stěžovali, že se některé maturitní obory rychle zaplnily a podle neúspěšných uchazečů bylo těžké najít volná místa i jinde.
„Jsme v situaci, kdy se změnila úspěšnost, ale stejně tak se mohla jen změnit náročnost testu,“ řekl Münich. Je potřeba také zohlednit, že u maturitních testů není záruka srovnatelnosti mezi lety.
Střední odborné školy a učňovské obory chce studovat stále víc školáků. Lákají je hlavně kuchařské profese, pozice elektrikářů nebo třeba truhlařina. Větší zájem o tradiční řemesla by mohly přinést i povinné pracovní dílny na školách. O jejich znovuzavedení teď jedná ministerstvo školství spolu s resortem zemědělství.
V budoucnu by mohly mít desítky studentů jasno o svém zaměstnání už při nástupu do školy. Pomoci má projekt Pospolu, do kterého se mohou zapojit Střední odborné školy a firmy. O teorii se postará škola, o praxi a potřebnou kvalifikaci pak podnik, který si tím sám vychovává a vybírá budoucí pracovníky.
Obyvatelé Aše na Chebsku opět bojují za záchranu gymnázia a střední odborné školy. Zařízení se prý objevilo na seznamu škol, které chce Karlovarský kraj zrušit. Lidé začali sepisovat petice a na hejtmanství zamířila i Ašská iniciativa, která poukazuje na důsledky uzavření školy.