„Pokud daní za to, že se na Slovensku věnujeme levicové agendě a vyslovujeme suverénní názory, má být naše vyloučení z mezinárodní strany, tak takovou daň jsme připraveni zaplatit,“ napsal dříve Fico.
Švédský premiér Stefan Löfven v pondělí oznámil rezignaci. Stalo se tak týden poté, co jeho vláda přišla o důvěru v parlamentu. Sestavení nové vlády se bude snažit zajistit předseda parlamentu.
Švédská vláda padla poté, co jí většina poslanců vyhlásila nedůvěru. Ve Stockholmu mají menšinovou vládu a za sebou složitý rok. Přesto je švédská politická krize trochu překvapivá a hodně poučná.
Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté poté, co klíčový partner vlády ohlásil, že již kabinet nepodporuje. Löfven je v čele Švédska od roku 2014.
Švédsko zatím nezačne uplatňovat avizovaný plán uvolňování protiepidemických omezení. Stávající restrikce prodlouží do poloviny května, protože nových případů koronavirové infekce je dál příliš mnoho.
Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.
Lidé mohou navštěvovat bary a kavárny nebo si zajít do obchodu. Starší studenti se sice učí z domova, žáci do 16 let ale do škol dál chodí. A ani povinné karantény či izolace Švédové zatím neznají.
Po úterním zamítnutí Kristerssona může předseda parlamentu navrhnout kandidáta na premiéra ještě třikrát. Pokud žádný z uchazečů nezíská podporu zákonodárců, budou vypsány nové volby.
Výsledek hlasování o důvěře premiérovi se očekával, protože středopravá aliance i Švédští demokraté před hlasováním uvedli, že Löfvena nepodpoří. Ten přesto sám odstoupit odmítl.