Pokud se TOP 09, která Válka na ministerstvo vyslala, diví, proč jí klesají preference, mohla by se nad konkrétním významem pojmů, které má ve svém názvu, více zamýšlet.
Dodavatel, tedy ČEZ, zvýšil ceny o 15 procent. „Nedovolili jsme, aby byla celá ta suma přenesena na spotřebitele, proto byla dohoda o navýšení cen o 13 procent,“ tvrdí primátor Nedvědický (ANO).
Místo, kde čichové buňky raději spáchají sebevraždu, je ústecký Střekov. Obyvatele tam obtěžuje odpudivý zápach vycházející z areálu bývalé Setuzy. Firmy, které tam vyrábí, slibují lidem výrazné zlepšení za rok.
Zápach z areálu bývalé Setuzy na Střekově v Ústí nad Labem stále obtěžuje tamní obyvatele. Od 90. let se změnila výroba i technologie, přesto si lidé stěžují na bolesti hlavy. Firmy, které tam jsou, se snaží příčiny zápachu co nejvíce zmírnit. Pomáhá jim v tom i pachová studie, kterou si nechaly udělat. Změny jsou ale podle obyvatel pomalé.
2:52
|Jana Zemanová, Miroslav Zimmer, kko, Jaroslav Gavenda|Regiony
Až 300 tun nebezpečných odpadů našla inspekce v areálu bývalé chemičky Setuza v Lovosicích. Protože hrozí jejich únik z nezajištěných kontejnerů a sudů, okamžitě dala stavebnímu úřadu pokyn k zastavení demolice olejárny. Předá také informace krajskému úřadu v Ustí nad Labem, aby svolal krizový štáb.
Ještě dnes odborníci v areálu bývalé Setuzy v Ústí nad Labem odebírali vzorky vzduchu. Poslouží jim k tomu, aby zjistili, co přesně zapáchá a obtěžuje obyvatele Střekova.
Odborníci dnes a zítra odebírají vzorky vzduchu v areálu bývalé Setuzy v Ústí nad Labem. Chtějí zjistit, odkud přesně vychází zápach, který obtěžuje obyvatele Střekova. V areálu je výroba glycerinu a mastných kyselin, zpracovávají tam řepku a je tam i čistírna odpadních vod.
Už roky si obyvatelé ústeckého Střekova stěžují na zápach z areálu bývalé Setuzy. Teprve loni na podzim se ale začaly úřady stížnostmi lidí vážněji zabývat. Dnes a zítra se odborníci pokusí zjistit, odkud zápach pochází. V areálu jsou tři možné zdroje.
Podnikatel Tomáš Pitr dostal za vyvedení akcií potravinářských firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden starší daňový delikt trest tří let ve věznici s dozorem. Téměř dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě, odseděl by si tak jen zbytek trestu. Kvůli dalším údajným daňovým podvodům však Pitra čeká za dva týdny obnovené hlavní líčení v další kauze.
Ozbrojená eskorta dnes přivede k soudu kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Pražský městský soud v obnoveném řízení bude znovu projednávat kauzu, která se týká vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Pitr je v současnosti ve vazbě.
Společnost Oleofin, která zajišťovala nákup surovin továrnám kolem bývalé ústecké Setuzy, je na pokraji pádu. Ještě loni se ji přitom ministr zemědělství Petr Gandalovič pokoušel zachránit nákupem dluhopisů za 300 miliónů korun, vydaných na Slovensku. Plán ale zastavil Gandalovičův nástupce Jakub Šebesta.
Když se řekne Setuza, většině lidí se vybaví nějaká podezřelá kauza, ve které je těžké se vyznat. Ústecká továrna na oleje nebo suroviny pro biopaliva, která se přejmenovala na STZ, figuruje v celé řadě afér. Nejznámější je asi ta z roku 2002, kdy Setuzu ovládl podnikatel Tomáš Pitr. Stalo se tak na základě sporné dohody o nákupu státního balíku akcií. Dnes u Obvodního soudu v Praze 2 začíná proces právě v případu transakce, jejímž prostřednictvím Tomáš Pitr Setuzu získal.
Ústecká Setuza má nového majitele. Manažerská společnost M.L. Moran prodala 100 procent akcií společnosti Český olej, která Setuzu kontroluje, firmě Campaspol. Setuza je od loňského listopadu kvůli čtyřmiliardové pohledávce státu v exekuci, kterou noví majoritní vlastníci podniku chtějí ukončit. Celý obchod, jehož cena nebyla zveřejněna, musí ještě posvětit antimonopolní úřad.
|Jana Zemanová, Martin Hromádka, Ondřej Černý, Marie Matúšů|Zprávy z domova
Stát podal u okresního soudu v Ústí nad Labem návrh na exekuci majetku ústecké společnosti Setuza, vůči které drží zhruba čtyřmiliardovou pohledávku. O jejím řešení formou zabavování majetku dnes rozhodla vláda Mirka Topolánka. Má podezření, že nedávný prodej společnosti byl jen kamufláží a původním vlastníkům, skupině kolem podnikatele Tomáše Pitra, umožnil zbavit se dluhu podniku vůči státu. Podle informací serveru Aktuálně.cz vláda s návrhem na exekuci uspěla a v nejbližších hodinách do Setuzy nastoupí exekutor.